archivnet.hu
Publikálta: archivnet.hu (https://www.archivnet.hu)

Címlap > Gyökerek

Gyökerek [1]

Avagy elbeszélhető-e a Fidesz megalakulásának története III/III-as jelentések alapján?

„1988. március 30-án az ELTE Jogász Szakkollégiumában, a hallgatók elnevezése szerint »Bibó István Szakkollégiumban«, megalakult egy »Fiatal Demokraták Szövetsége« elnevezésű ifjúsági szervezet. A résztvevő mintegy 50 fő többségi szavazással döntött a megalakulás mellett, hangoztatva, hogy a várható adminisztratív intézkedések ellen az azonnali sajtónyilvánossággal kell védekezni.
A szervezet megalakításának szükségességét a radikális reformok iránti társadalmi igénnyel indokolták. A megvalósításhoz és működtetéshez a már meglévő »alternatív politikai csoportosulások« segítségére számítanak.”

Bevezetés

Amikor az alcímben feltett kérdésre keresem a választ, akkor a Fiatal Demokraták Szövetségét, mint szervezetet vizsgálom, így megalakulásának előzményeire csak annyiban térek ki, amennyiben a magyar állambiztonság információkat szerzett a szövetség megalakításának előkészületeiről. Ezzel szemben nem foglalkozom a későbbi alapítók, prominens tagok, vezetők előéletével, azzal, hogy ki és milyen formában került a politikai rendőrség látókörébe. Így jártam el mindenekelőtt azért, mert nehéz lenne a számításba vehető személyek körét meghatározni: az előkészületekben nem feltétlenül csak az alapítók vettek részt, ill. pár napon belül rengetegen csatlakoztak a szervezethez, akik már a kezdetektől meghatározó szerepet játszhattak a Fidesz tevékenységében. De így jártam el azért is, mert maga a szövetség sem tett másként, amikor először nézett vissza és összegezte az - akkor még -

rövid történetét.
[X] Tiszta lappal. A FIDESZ a magyar politikában 1988–1991. Szerk. Bozóki András. Bp., FIDESZ, 1992.

A Fideszről szólva nehéz elvonatkoztatni az alapítása óta eltelt 20 év történéseitől, attól, hogy a fiatal szervezet rövid időn belül a magyar politikai élet meghatározó szereplőjévé, majd nagy párttá, mondhatni, a rendszerváltó erők közül a legnagyobbá vált. Bár ez nem tartozik a megalakulás történetéhez, az azóta eltelt időszak ott rejtezik a kutató perspektívájában. Hiszen nem véletlen, hogy a Fidesz, és nem mondjuk a Magyar Néppárt vagy más, azóta teljesen jelentéktelenné váló csoportosulás forrásvidékét választottam témául. Az 1988. március 30-án megalakult szervezet persze az idők során nagy átalakulásokon és átváltozásokon ment át, többször nevet is változtatott, ám az évről-évre megrendezett születésnapi rituálék is mutatják, hogy a mai párt identitásában továbbra is meghatározó szerepe van szakkollégiumi gyökereinek.

Mégis, amikor a történész - jelen esetben állambiztonsági iratok által - kíván egy történetet elmondani a Fidesz megalakulásáról, nem mondhat le arról, hogy megközelítőleg az eredeti kontextusba helyezze ezeket a dokumentumokat, még ha tudatában is van ennek korlátaival. A szervezet az államszocialista rendszer legvégén alakult: létrejöttét, pontosabban azt, hogy életben maradhatott, a rendszer fellazulása tette lehetővé, ugyanakkor létével maga is hozzájárult annak felbomlásához. Az iratok jellegéből fakadóan azonban itt és most nem általában a létezett szocializmus bomlását tekinthetjük az elsődleges kontextusnak, hanem a politikai rendőrség, ill. annak a „belső ellenség" ellen harcoló részlege, a III/III. Csoportfőnökség világát.

Ez a világ nem sokban különbözött a megelőző évek, vagy akár évtizedek világától. Az állambiztonság ugyanazokkal az eszközökkel és módszerekkel kutatott a rendszerellenes megnyilvánulások, személyek és csoportok után, mint korábban. Bár a rendszer zártsága oldódni látszott, a politikai rendőrség működését megszabó direktívák lényegében nem változtak. Mint ellenséges ellenzéki kezdeményezésről, természetesen a Fidesz alakulásáról, annak előkészületeiről is sok információt szerzett az állambiztonság. Ezek az információk a legkülönbözőbb forrásokból - ügynökjelentésekből, hivatalos és társadalmi kapcsolatoktól, telefonlehallgatásokból, postai küldemények felbontásából - származtak. Javarészük bekerült az állambiztonsági szervek napi operatív információs jelentéseket szolgáltató rendszerébe is. Ebből a megfontolásból, továbbá azért, hogy a Fidesz létrejöttének itt bemutatandó története rendelkezzék valamiféle formai és tartalmi koherenciával, a forrásválogatást ezekre a jelentésekre szűkítettem. Sőt, az egységesítés érdekében kizárólag a III/III. Csoportfőnökség által leadott jelentéseket közlöm. Ezt az is indokolja, hogy a forrásközlés által lefedett időszakban, azaz a szervezésről érkező első hírek keletkezésétől az április 30-i első politikai nagygyűlésig - jóformán csak ők jelentettek a Fideszről: egy-két megyei jelentés mellett mindössze a BRFK állambiztonsági szerve szerzett érdemi információt a szövetségről. A III/III. viszont a megalakulást követő hetekben gyakorlatilag minden egyes napi jelentésében közölt a Fidesszel kapcsolatos értesüléseket.

A napi operatív információs jelentések (NOIJ) rendszerét az állambiztonsági szervek által gyűjtött információk hatékony feldolgozására, a belügyi vezetés naprakész tájékoztatására építették ki. (A NOIJ-t elrendelő belügyminiszteri parancs 1978-ban kelt, a mechanizmus 1979-től működött.) A jelentések az ország biztonságát veszélyeztető ellenséges cselekményekkel, megnyilvánulásokkal, tervekkel kapcsolatos információkat

szállítottak a központba
[X] Müller Rolf: Napi operatív információs jelentések, 1979–1989. Trezor 1. A Történeti Hivatal Évkönyve 1999. Bp., Történeti Hivatal, 1999. 251–282.
. A jelentésekből kirajzolódó, a jelentések által lemondott történet formai és tartalmi koherenciáját tehát az is biztosítja, hogy ezek egységes szempontrendszer alapján készültek.

A jelentések szövegét olvasva nem kerülhető meg egy lényeges ismeretelméleti probléma. Arról van szó, hogy ezek a textusok különböző forrásokból származtak, és többszörös átszövegezés és átszerkesztést eredményeként jöttek létre abban a formában, ahogy a jelentésekben megjelentek, és ahogy ma olvashatók. A szavak és a dolgok, a nyelv és az általa referált vagy referálni vélt valóság viszonya eleve problémás, és itt ez még fokozottabban jelentkezik. Vagyis akkor, amikor ezeket a dokumentumokat olvassuk, nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy bennük az állambiztonság által konstruált tényekkel találkozhatunk, amelyeket nem lehet a szövegekből kiszakítva vizsgálni. Ennek alátámasztására az április 30-i nagygyűlésről nem csak a III/III. csoportfőnökség, hanem a BRFK állambiztonsági szerve által készített jelentést is közlöm (Lásd a 25. és 27. számú forrásokat!). A kettőt egymás mellé téve azonnal nyilvánvalóvá válik, hogy a két dokumentumból a múltnak milyen eltérő valósága rajzolódik ki.

A fentiek persze nem azt jelentik, hogy ezek az állítások hamisak vagy kitalációk, kreációk lennének, és azt sem, hogy lényegesen eltérnének a Fidesz megalakulásának más forrásokból származó tényeitől. Ez utóbbi nagyon fontos ezen iratok esetében. Hiszen hiába voltak szigorúan titkosak ezek a jelentések, szinte semmi „megdöbbentő" vagy „szenzációs" adatot és tényt nem tudhatunk meg belőlük. Ennek pedig az az egyszerű oka, hogy az (akkor még) fiatal demokraták nem konspiratív csoportosulást alakítottak ki, nem illegálisan szervezkedtek, hanem kezdettől fogva hallatták hangjukat az egyetemi közéletben, sőt, azonnal a legszélesebb sajtónyilvánosság elé léptek. Nem kívánták a tevékenységüket titkolni, hiszen csak az alkotmány által - formálisan legalábbis - biztosított jogaikkal éltek, sőt, működésükhöz, mint megfogalmazták, éppen a nyilvánosságot tekintették a legfőbb védekező eszköznek.

Ezek az „operatív" jelentések tehát lényegében nem közölnek mást, mint egy sajtóbeszámoló, és még a szervezők belső köreiből származó információk sem nyújtanak többet annál, mint amit a sajtó manapság „belső körökből származó értesüléseknek" nevezne. A rendszer védelmezőinek tehát nem besúgókat, hanem újságírókat kellett volna a Fidesz sajtótájékoztatóira küldeni, és az operatív jelentésekben szereplőkhöz hasonló hírekhez jutottak volna. Az újságírók hiánya persze a valódi sajtónyilvánosság hiányát jelezte, így az állambiztonsági jelentések ezt az akkor még nem létező nyilvánosságot pótolják a későbbi korok kutatói számára. Az alcímben feltett kérdésre válaszolva: igen, elmesélhető a Fidesz megalakulásának története a III/III-as jelentések alapján, és ez a történet nem sokban különbözik attól a történettől, amelyet a nem létező korabeli újságcikkek alapján meg lehetett volna írni.

A Fidesz nyilvános közszereplésre alakult politikai szervezetként jött létre, ezért nem láttam értelmét, hogy a szervezők és vezetők nevét kihúzzam vagy monogrammal helyettesítsem, már csak azért sem, mert a többségük azóta is közszereplő. Ezért az eredeti szövegben szereplő monogramokat is igyekeztem feloldani. A jelentések a bizalmas nyomozások célszemélyeit többnyire fedőneveken említik, ezeket a jegyzetekben oldottam fel, csakúgy, mint a különböző állambiztonsági kódokat és rövidítéseket. A jelentéseknek csak azokat a pontjait közlöm, amelyek a Fidesszel kapcsolatos értesüléseket tartalmaznak. A közölt jelentések elveszítették az eredetileg szigorúan titkos minősítésüket.

Források 

1.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!
KÜLÖNÖSEN FONTOS!

11-20/24/1988.

24. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. február 9.

[...]
2.) 

TA-12-13
[X] A kód azt jelenti, hogy az információ telefonlehallgatásból származik.

D[iczházi] Bertalan - a BME „405"-ös körének volt vezetője - azt tervezi, hogy szakkollégisták közreműködésével egy önálló ifjúsági szervezet, például egy „demokratikus szocialista ifjúsági szövetség" vagy „liberális ifjúsági szövetség" megalakításával összefüggő úgynevezett „szándéknyilatkozatot" tesznek. Szerinte erre azért van szükség, mivel a 

HNF
[X] Hazafias Népfront
 Ifjúsági Bizottsága nem biztosít megfelelő kereteket tevékenységükhöz. Ez D. B. szerint nem jelentené a szervezés megkezdését, csak a szándék bejelentését, amelyet különböző hivatalos helyekre eljuttatnának beleegyezést kérve, ez nem vonhat szankciót maga után. A „szándéknyilatkozat" nem lenne rendszerellenes, mert a rendszer talaján álló ifjúsági szövetségről lenne szó, amely elképzeléseiknek jobban megfelel, mint a jelenlegi lehetőségek.

Intézkedés:- Diczházi Bertalan ellenőrzésének megszervezése,
- a HNF Ifjúsági Bizottságának tájékoztatása.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/2 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-24/1988.]

2.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/47/1988.

47. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. március 11.

1.) TA-12-13

K[övér] László, a Jogász Társadalomtudományi Szakkollégium nevelő tanára megkereste az MTA Állam- és Jogtudományi Intézet egyik munkatársát, és tájékoztatta, hogy néhányan - már végzett és még jelenleg is egyetemi hallgatók - egy „Demokratikus Szocialista Ifjúsági Szövetség" alapítását tervezik, és ezzel kapcsolatban szeretne jogi és politikai tanácsot kérni.
Az eseményről 

„Nyüzsgő"
[X] Miszlivetz Ferenc
 
(b. ny.) 
[X] Bizalmas nyomozás célszemélye
úgy tájékoztatta 
„Molnár"-t 
[X] Kis János
(b. ny.), hogy a fiatalok ebben a kérdésben már döntöttek, és K. László és 
„Viktória"
[X] Orbán Viktor
 (b. ny.) közreműködésével megalakult a „független ifjúsági szervezet"

Intézkedés:- az információ ellenőrzése, kiegészítése
- az egyetem vezetésének tájékoztatása

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült 12 pld/5 lap Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-47/1988.

3.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/58/a/1988.

58/a. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. március 28.

1.) 

K/3-12-12
[X] A postai küldemények operatív ellenőrzésének jelölése.

Diczházi Bertalan és Kövér László az 

ELTE
[X] Eötvös Loránd Tudományegyetem
 Jogász Szakkollégium nevelő tanára - korábbi elhatározásuknak megfelelően - elkészítették a „Demokratikus Szocialista Ifjúsági Szövetség" létrehozására vonatkozó „Szándéknyilatkozatukat".
Ezt több egyetemi kollégium és a klubtanács aktivistái címére megküldték, felszólítva kapcsolataikat, hogy vegyenek részt az e tárgyban tervezett megbeszélésükön március 30-án az „ELTE Bibó István Szakkollégiumában".

Megjegyzés: Kövér László egyik aláírója - kibocsátója - a radikális polgári csoportosulások által szervezett ún. „Társadalmi Tanács" felhívásának.

Intézkedés:- tájékoztató jelentés készítése
- egyetemi vezetés tájékoztatása
- a rendezvény operatív biztosításának megszervezése

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/1 lap
Kapják: elosztó szerint

Melléklet: 1 lap
[X] A melléklet nincs a dokumentum mellett, de az ÁBMHT által készített összefoglaló jelentés (ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III–58-61/7.) hosszasan idéz belőle: A „szándéknyilatkozat” szerint a kezdeményezés célja: „új, önálló és független szervezet létrehozása, amely tömöríti a politikailag aktív, radikális reformer ifjúsági csoportokat.” „A DSZISZ a közéletben mint önálló, független ifjúsági szervezet kíván működni, a tagság által meghatározott politikai irányvonalat követve.” „A DSZISZ funkciói Minden olyan társadalmi, gazdasági, politikai kérdésben véleményt nyilvánít, amely érinti tagjainak érdekeit. E célból – saját nyilvánosságának kiépítéséig – fel kívánja használni a nyilvánosság már meglévő csatornáit. Szervezeteinek kiépülése után, tagsága érdekképviseletének ellátása céljából, bele kíván szólni a politikai döntéshozatali mechanizmusba. Igyekszik intellektuális, politikai befolyást elérni az ifjúság körében, a szervezet által képviselt politikai értékek mind szélesebb körben való elfogadtatása érdekében. Lehetőséget kíván adni tagjainak politikai szerepek elsajátítására.” „A DSZISZ tagjai az SZMSZ-ben megállapítandó tagdíjat fizetnek. A szövetség számít a különböző társadalmi és gazdálkodó szervezetek támogatására. Ezen túl konkrét politikai céljai közé veszi fel az állami költségvetés ifjúságpolitikai célokra elkülönített pénzösszegei elosztásának nyilvános vitáját és szabályozását.” „A ma fiatal generációinak semmiféle felelőssége nem lehet azokért a tegnapi hibás döntésekért, amelyeknek következményeit nagyrészt már ma is ők viselik. Van viszont felelősségük a jövőt befolyásoló mában, és van joguk is, hogy saját jövőjük alakításában az általuk választott módon beleszóljanak.” „Úgy véljük, ahhoz, hogy a társadalom cselekvéseit ne artikulátlan indulatok vezéreljék, szükség van az állampolgári felelősséget erősítő, az érzelmeknek kollektív bölcsességgel gátat szabó és formát adó autentikus társadalmi szerveződésekre is. A Demokratikus Szocialista Ifjúsági Szövetség egy akar lenni a szerveződések közül.”

Jelzet ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-58/a/1988.

4.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/61/a/1988.

61/a. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. március 31.

7.) 

HMB-HK-12-12
[X] Az információ titkos megbízottól (HMB), illetve hivatalos kapcsolattól (HK) származik.

1988. március 30-án az ELTE Jogász Szakkollégiumában, a hallgatók elnevezése szerint „Bibó István Szakkollégiumban", megalakult egy „Fiatal Demokraták Szövetsége" elnevezésű ifjúsági szervezet. A résztvevő mintegy 50 fő többségi szavazással döntött a megalakulás mellett, hangoztatva, hogy a várható adminisztratív intézkedések ellen az „azonnali sajtónyilvánossággal kell védekezni". A szervezet megalakításának szükségességét a radikális reformok iránti társadalmi igénnyel indokolták. A megvalósításhoz és működtetéshez a már meglévő „alternatív politikai csoportosulások" segítségére számítanak. Szervező bizottságot hoztak létre, amelyben képviseltetik magukat - a Jogász Szakkollégiumon kívül - az 

MKKE
[X] Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem.
 Rajk László Szakkollégium, az Eötvös Kollégium és az
ELTE ÁITFK
[X] ELTE Általános Iskolai Tanárképző Főiskolai Kara
 Erdei Ferenc Kör tagjai is.

Megjegyzés: Kövér László egyik aláírója - kibocsátója - a radikális polgári csoportosulások által szervezett ún. „Társadalmi Tanács" felhívásának.

Megjegyzés:Az összejövetel - a már jelentett - „szándéknyilatkozat" megvitatását szolgálta, az abban meghirdetett „Demokratikus Szocialista Ifjúsági Szövetség" létrehozása céljából. Ezt az elnevezést változtatták a fentire.
Intézkedés:- tájékoztató jelentés készítése
- a felsőoktatási intézmények vezetőinek tájékoztatása
- az ellenőrzés folytatása

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/1 lap
Kapják: elosztó szerint
Melléklet: 1 lap

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-61/a/1988.

5.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/62a/1988.

62. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 1.

1.) TA-12-13

„Viktória" (b. ny.) arról tájékoztatta az MTI-t, hogy 1988. március 30-án a Ménesi úti „Bibó István Szakkollégiumban" új, független ifjúsági szövetség alakult, amelynek elnevezése: FIDESZ - Fiatal Demokraták Szövetsége. Közölte, hogy az összejövetelen elfogadott nyilatkozat szövegét minden magyar sajtóorgánumnak - táviratilag - megküldték, kérve a nyilvánosságra hozatalt. Bejelentette, hogy április 1-én a 

„Kedvesem" eszpresszóban
[X] Ez a „Ma Cheri” presszó. A 18. számú forrásban már ezen az ismert néven említik.
sajtótájékoztatót tartanak az új szövetségről, amelyre „mind a magyar, mind a nemzetközi sajtó képviselőit" meghívták. A hír közlésének elérése érdekében nyomatékosan hangsúlyozta, hogy az alakuló ülésen részt vett az „MSZMP KB egyik osztályvezetője, az ELTE jogi karának párttitkára, a KISZ KB egyik titkára és a Budapesti Pártbizottság egyik megbízottja is." „Viktória" a FIDESZ megalakulásáról tájékoztatta 
„Pörgét"
[X] Az állambiztonsági tisztek megállapításainak és értesüléseinek a jelölésére szolgáló kód.
 (b. ny.) is, jelezve, hogy „sajtó ügyben" segítségére számít.

Intézkedés:- a bizalmas nyomozásokat folytatjuk,
- a „sajtótájékoztató" operatív ellenőrzését megszervezzük.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/2 lap
Kapják: elosztó szerint
Melléklet: 1 lap

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-62/1988.]

6.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/64/1988.

64. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 6.

1.) 

ASZA-12-12
[X] Demszky Gábor

A „Fiatal Demokraták Szövetsége" (FIDESZ) nevű ifjúsági szervezet 1988. április 1-i „sajtótájékoztatóján" mintegy 60-70 fő, közöttük az alapítók (melléklet) többsége, 5 magyar újság munkatársa és az „ÁB Hírmondó", valamint a „Füzetek" elnevezésű szamizdat kiadványok képviselője vett részt.
A rendezvényen megjelent 

„Székes"
[X] Haraszti Miklós
 (b. ny.), „Pörge" (b. ny.) és „Nyüzsgő" (b. ny.) is.
A „FIDESZ" ideiglenesen megbízott ügyvivő bizottságának tagjai 
(melléklet)
[X] A jelzett melléklet nincs a dokumentum mellett.
 mint kollektív szóvivők bejelentették, hogy megalakulásukról, sajtótájékoztatójukról az „összes magyar tömegkommunikációs szervet" értesítették, és ugyanezt a tájékoztatót juttatták el a „jelentősebb" nyugati hírügynökségek és újságok tudósítóinak, a budapesti szocialista és kapitalista országok nagykövetségeinek. Kihangsúlyozták, hogy a tények kommentár nélküli közlését kérték a BBC-től és a SZER-től, „mert el kívánják kerülni, hogy a magyar hivatalos szervek reakciósnak vagy ellenzékinek minősítsék a szövetséget".
Kinyilatkoztatták, a tagság feltétele, hogy a csatlakozni szándékozók nem lehetnek tagjai a KISZ-nek.
Tagságukat illetően elsősorban a középiskolás és egyetemi rétegre akarnak számítani, de ugyanakkor kívánatosnak tartják, hogy a munkásfiatalok is bekapcsolódjanak a munkába. A szóvivők kijelentették, hogy a „FIDESZ" nem ellenzéki és nem értelmiségi szervezet, céljuk egy „új Magyarország" létrehozása. A szervezeti elkülönülésüket - kijelentésük szerint - az indokolja, hogy nem értenek egyet az MSZMP és „annak ifjúsági szervezet" [!] azon politikájával, amely „csak hosszabb távon látja megvalósíthatónak a társadalom előtt álló problémák megoldását ..., ők a radikális változásokat kívánják elősegíteni".
A szervezet megalakítását jogszerűnek, „alkotmányjogilag támadhatatlannak" tartják.
A rendezvény résztvevőit a „FIDESZ" támogatására - a támogató nyilatkozat aláírására - és annak megfelelő széles körű
propagálására kérték fel.
[X] A jelentés alapján készített összefoglaló tudósít arról is, hogy a FIDESZ alapítói között 27 egyetemi és főiskolai hallgató van, továbbá Kaderjak Péter közgazdász, Begány Attila programozó matematikus, Kovács István gépészmérnök, Fodor Gábor, Molnár Péter, Szájer József Orbán Viktor és Kövér László jogászok, Németh Zsolt közgazdász és Bekk Mária tanár, továbbá közli az ideiglenes ügyvivő bizottság névsorát: Orbán Viktor, Kövér László, Andrássy Miklós, Csaba Iván, Rácz András. Lásd ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-64-67/6/1988.

Intézkedés:- a bizalmas nyomozásokat folytatjuk,
- a „sajtótájékoztató" operatív ellenőrzését megszervezzük.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/2 lap
Kapják: elosztó szerint
Melléklet: 1 lap

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-62/1988.]

7.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/65/1988.

64. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 7.

1.) TA-K/3-12-13

A FIDESZ megalakulásával kapcsolatban az alábbi újabb információink keletkeztek. „Viktória" (b. ny.) tájékoztatta Krassó Györgyöt a FIDESZ magalakulásáról. Kihangsúlyozta, mivel nem egyesületről, hanem politikai szövetségről van szó, ezért „az alkotmány és a polgári törvénykönyv értelmében engedélyre nincs szükségük". Ezt követően a FIDESZ nyilatkozatát is lediktálta Krassónak, amit a SZER és a BBC ezt követően sugárzott. „Nyüzsgő" (b. ny.) örömmel vette tudomásul a fiatalok „dinamizmusát", és a „szövetség" megalakulását úgy kommentálta, hogy „az egy dolog, hogy mi kitaláltunk, beindítunk valamit, de csinálni nekik kell". Bégány Attila („F"-do.) szerint a HNF Ifjúsági Bizottsága április 12-én találkozik a HNF főtitkárával, amin célszerűnek látja az új ifjúsági szervezet helyzetét is felvetni. Ehhez azonban a Klubtanács részéről egyeztetett álláspont kialakítását tartja szükségesnek. Az egyeztetéshez szükséges lépésekről egyelőre nem keletkeztek információink. D[eutsch] Tamás, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar hallgatója megküldte a FIDESZ alapító nyilatkozatát V. András MKKE hallgatónak azzal, hogy ismerősei körében próbáljon további tagokat toborozni, és lehetőleg minél több aláírással „mindenképpen személyesen" juttassa vissza a belépési ívet a megadott címek egyikére.

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- D. T. küldeményét végleg kivontuk a forgalomból,
- Tájékoztató munkánkban hasznosítjuk.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/2 lap
Kapják: elosztó szerint
Melléklet: 1 lap

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-65/1988.]

8.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/66/1988.

66. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 8.

1.) TA-12-13

A FIDESZ szervezésével kapcsolatos újabb információk:

  • A szervezők szűk köre április 6-án újabb összejövetelt tartott, ahová meghívták
    „Eminenciás"-t 
    [X] Diczházi Bertalan
    (b. ny.), a szervezet egyik kezdeményezőjét, annak ellenére, hogy az alapító nyilatkozatot nem írta alá. „Eminenciás" a meghívást örömmel vette, mivel egy újabb tervet készített egy másik ifjúsági szervezet létrehozására. Erről tájékoztatta egy BME Münnich Ferenc Kollégiumában lakó ismerősét, akinek kifejtette: „alternatívát kell kínálni a KISZ-en kívülieknek, hogy a FIDESZ (radikálisok) vagy a DSZISZ (Demokratikus Szocialista Ifjúsági Szövetség) (mérsékeltek) szövetségébe lépnek-e be".
  • Legközelebbi összejövetelüket április 10-én az MKKE Rajk László Szakkollégiumában rendezik, ahová a szervezők meghívják az alapító nyilatkozat aláíróit és az újabb csatlakozókat is. 
    A csatlakozáshoz elegendő telefonon felhívni a megadott szervezők egyikét, és nevet, címet bediktálni. 
    Tervezik továbbá, hogy április 10-én a Prédikálószéken rendezendő „környezetvédelmi sétán" és április 15-én a soproni Erdészeti és Faipari Egyetemen tartandó „környezetvédelmi napok" keretében propagálják szervezetüket.
  • Mezei Katinka, a francia távirati iroda bécsi munkatársa - „Pörgé"-re hivatkozva - felhívta a Jogász Szakkollégiumot, és a FIDESZ-ről érdeklődött. Sz[ajkó] Lóránt jogászhallgató, az egyik alapító tag részletesen ismertette nyilatkozatukat, és szervezetük célkitűzéseire vonatkozóan kifejtette: egyelőre legfontosabb a FIDESZ ismertté tétele. Ennek érdekében megpróbálják felhasználni a nyilvánosság már létező csatornáit, vagyis az egyetemi és hivatalos lapokat.

Intézkedés:- az ellenőrzés folytatása,
- tájékoztató munkánkban hasznosítjuk.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/3 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-66/1988.]

9.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/67/1988.

67. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 11.

1.) ASZA-TA-12-12

A FIDESZ „intéző bizottságának" öt tagja az idézés kézhezvételét követően megkeresték dr. Éliás Sárát és a 6. 

ÜMK
[X] Ügyvédi Munkaközösség
 egy dolgozóját jogi képviseletük megoldása érdekében.
A felkért személyek nem vállalták, hogy az idézésre velük együtt elmenjenek, de tanácsolták, hogy a megadott helyen és időpontban jelenjenek meg.
Tájékoztatták „Pörgé"-t (b. ny.) is, aki szintén a megjelenést tanácsolta, azzal, hogy viselkedjenek nyugodtan, hallgassák meg, amit közölni szándékoznak velük.
Ezt követően a Kisrabló étteremben taktikai megbeszélést tartottak. 
Az idézésre április 8-án megjelentek, ahol a Vizsgálati Osztály beosztottai a 39/1974. sz. Minisztertanácsi rendelet 13. § 4. bekezdése alapján figyelmeztetésben részesítette őket, azzal, hogy „megkezdett cselekményük folytatásától álljanak el, mert az bűncselekményhez vezet".
Az eljárás során Orbán Viktor és Kövér László nem volt hajlandó nyilatkozni. Rácz András kijelentette, hogy a szervezet megalakításában a jó szándék vezette, a „magyar peresztrojkát" kívánta elősegíteni. Csaba Iván kifejtette, hogy a szerveződést nem tekinti alkotmányellenesnek, erről egy alkotmányjogász véleményét is kikérték, igaz még abban az időszakban, amikor „Szándéknyilatkozatról" volt szó. Kijelentette, hogy továbbra sem akarnak alkotmányellenesen működni.
Az eljárás ellen Kövér László, Orbán Viktor és Csaba Iván panasszal élt. Rácz András és Andrássy Miklós a figyelmeztetést tudomásul vette. Kövér és Orbán azt panaszolta, hogy későn kapták meg az idézést, véleményük szerint cselekményük nem törvényellenes, és hogy nem kaptak a figyelmeztetésről írásos határozatot. Csaba Iván indoklása az volt, hogy az intézkedés adminisztratív, és az ügy rendezésére inkább a politikai párbeszédet tartotta volna alkalmasnak.

Intézkedés:- további terveik, elképzeléseik felderítése és az ellenőrzés folytatása.

2. HK-12-12

Megkezdődött a Felsőoktatási Alágazati Ifjúsági Parlament - Veszprém, április 22-24. - előkészítése.
Az ezt megelőző intézményi tanácskozásokon - szinte valamennyi felsőoktatási intézményben - programként elfogadták B[ihari] Mihály Reform és demokrácia című tanulmányának az egyetemekre és főiskolákra vonatkozó részét. 

(Mellékelve.)
[X] A jelzett melléklet nincs a dokumentum mellett.
A megválasztott küldöttek között - elsősorban ELTE és MKKE - több olyan fiatal található, akik aláírói a FIDESZ alapító nyilatkozatának. Egyes intézményi parlamenteken - ELTE, MKKE, JATE - felvetődött egy MEFESZ 
(Magyar Egyetemisták és Főiskolások Egyesületeinek Szövetsége)
[X] A MEFESZ elnevezései eltértek az itt említettől. Az 1945–1950 között működő MEFESZ 1948-ig Magyar Egyetemi és Főiskolai Egyesületek Szövetsége volt, majd 1948 és 1950 között Magyar Egyetemisták és Főiskolások Egységes Szervezetének hívták. 1956. október 16-án Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége néven alapították meg a MEFESZ-t.
 elnevezésű érdekvédelmi szervezet létrehozása is. Ez a már működő hallgatói képviseletek, diákképviseletek „csúcsszerve" lenne.
Ennek megfelelően várható, hogy az országos tanácskozáson mind a FIDESZ, mind a MEFESZ (MEFOSZ) létrehozásának igénye hangot kap.

Intézkedés:- a tanácskozás operatív biztosítását - a Veszprém megyei III/III. osztállyal közösen - megszervezzük.

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/3 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-67/1988.

10.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/68/1988.

68. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 12.

1.) ASZA-TA-12-12

A „FIDESZ" szervezői április 10-én a „Kisrabló" étteremben újabb összejövetelt tartottak, ahol mintegy 60 fő jelent meg. Beszámoló hangzott el a szervezés állásáról, az intézkedéssel érintettek beszámoltak a személyüket ért „atrocitásról". „Viktória" (b. ny.) bejelentette, hogy mind a szervezet, mind a figyelmeztetett személyek nevében a sajtóban megjelentek helyreigazítását kérte, amennyiben ez nem történik meg, sajtópert indítanak. N[émeth] Zsolt

(F-do.)
[X] Figyelő (azaz F-) dossziés személy.
 javaslatára egy „politikai nyilatkozat" megfogalmazásáról döntöttek. Ebben tiltakozni kívánnak az adminisztratív intézkedések ellen, azok visszavonásának elmaradása esetén „a teljes társadalmi és külföldi nyilvánosság" támogatásának igénybe vételét helyezik kilátásba. A „nyilatkozatban" ki akarják jelenteni, hogy bármilyen döntés születik, azt tudomásul veszik, de nem vállalnak felelősséget azért, ha a jövőben a fiatalok körében „földalatti szervezetek" alakulnak meg. A vita során a radikális megfogalmazást szorgalmazók kerültek többségbe, elvetve a mérsékeltebbek azon álláspontját, hogy „lehetőséget kell biztosítani a hatalomnak a téves tájékoztatás miatti hibás döntés korrigálására". A nyilatkozat szövegét április 17-i - legközelebbi - ülésükön vitatják meg. Szűkebb körben, a továbbiak során úgy döntöttek, hogy a FIDESZ szervezését és a tagtoborzást változatlan formában folytatják. Tervezik továbbá, hogy megkísérlik az ELTE ÁJTK neves professzorainak támogatását elnyerni, ezzel is bizonyítva a szervezet törvényességét. Ugyanezen célból az Alkotmányjogi Tanácshoz is kívánnak fordulni. A FIDESZ megalakulását az országos alágazati ifjúsági parlamentben is be kívánják jelenteni. Felvetődött, hogy a továbbiakban nem nevezik meg képviselőiket, hogy ne legyenek felelősségre vonható személyek.

Intézkedés:- tájékoztató jelentés készítése,
-
az ellenőrzések folytatása.
[X] A csoportfőnökség néhány nappal később – belügyminiszteri utasításra – jelentette, hogy az április 12-i jelentésben szereplő, a FIDESZ-re vonatkozó információkról tájékoztatta Markója Imre igazságügy-minisztert. Lásd ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-75/a/1988.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/3 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-68/1988.

11.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/69/1988.

69. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 13.

1.) HMB-TA-K/3-12-13

A FIDESZ szervezésével kapcsolatban az alábbi újabb információink keletkeztek:

  • Csaba Iván, az „ideiglenes intéző bizottság" tagja az április 10-i megbeszélésükön kifejtette, hogy a szervezés során „Eminenciás"-nak (b. ny.) az eredeti elképzelését kellett volna megvalósítani, mely szerint „a szervezetet - hosszas előkészítő tevékenység - puhatolózó tárgyalások után" lehetne megalakítani.
    A további működés erőltetését elhibázott lépésnek tartja, mert azzal - szerinte - azok sorsát kockáztatják, akik még nem végezték el az egyetemet. Mivel a jelenlévők többsége nem fogadta el érvelését, bejelentette, hogy kilép a FIDESZ-ből.
  • A Jogász Szakkollégium igazgatója szerint jelenleg a lehetséges taktika a FIDESZ tevékenysége meghatározott időre történő felfüggesztésének bejelentése lenne, azzal, hogy ezt a körülöttük kialakult indulatok indokolják, és jó szándékuk bizonyítására tesznek így. Ezt követően tárgyalásokat kellene kezdeményezni a KISZ-szel, valamint más szervezetekkel, és minden lehetséges irányba mozdulni, így kipuhatolhatók lehetnének a korlátok, kijelölődne a működési terep és végül - szeptember végén vagy október elején - lehetne újrakezdeni, akár kongresszussal is.
  • Az öt fő szervezőt érintő intézkedéseket követően - „Pörge" (b. ny.) közvetítésével - Kövér László tájékoztatta Krassó Györgyöt, Karacs Imrét, az Independent c. újság munkatársát és az Economist c. lap egyik munkatársát a történtekről, a FIDESZ céljairól, és arról a szándékukról, hogy sajtó-helyreigazítást kérnek, ennek elmaradása esetén „sajtópert" indítanak.
  • A FIDESZ aktivistái április 10-i elhatározásuknak megfelelően fokozott szervező tevékenységbe kezdtek. A/3 és A/2 formátumú plakátokon hirdetik a szervezet megalakulását, és ugyanezen a jelentkezők aláírásait is gyűjtik. Ilyeneket helyeztek el az ELTE BTK épületében, a Budaörsi úti kollégiumban, az ELTE ÁJTK Római Jogi Tanszéke előtt és az ELTE ÁITFK épületében. Az ÁITFK-n egyes tanárok évfolyamonként gyűjtik a támogató aláírásokat. Ezidáig 30-40 személy csatlakozott.
    Kapcsolataink a kihelyezett plakátokat összegyűjtik, azonban a szervezők azokat folyamatosan pótolják.
    Az alapító nyilatkozatot más egyetemekre is el akarják juttatni, illetve eljuttatták. Adataink szerint ez ideig a BME Münnich Kollégiumát és a miskolci 
    NME-t
    [X] Nehézipari Műszaki Egyetem
     vették célba.
  • A szervezők - mint már jelentettük - több közéleti személyiség támogatását is szeretnék elnyerni. Ennek érdekében április 11-én Bihari Mihály járt a szakkollégiumban, ahol a követendő helyes politikai magatartásról folytatott konzultációt.
    Orbán Viktor, Kövér László és Andrássy Miklós április 12-én a HNF főtitkárát [Pozsgay Imre] kereste fel, majd fogadta őket Dr. Vékás Lajos, az ELTE rektor-helyettese, a Polgári Jogi Tanszék vezetője is.

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- a „K" anyagok differenciált kobozzuk,
- az egyetemek vezetőinek a tájékoztatása,
- az ellenőrzést folytatjuk,
- tájékoztató munkánkban hasznosítjuk.

2. HMB-12-4

Egyoldalú, nem ellenőrzött információ szerint dr. Bihari Mihály és dr. Lengyel László 1988. április 11-én felkeresték Kutrucz Gizellát és felkérték, hogy lépjen be a FIDESZ-t támogató „Védelmi Bizottság"-ba. Kutrucz a kérésnek eleget tett, amit aláírásával is megerősített. Hírforrásunk szerint a „Védelmi Bizottság" tagjainak elsősorban pártból kizárt, illetve közismert személyeket kívánnak megnyerni.

Intézkedés: - az információ ellenőrzése, pontosítása.

3. HK-12-12

Az MKKE Rajk László Szakkollégiuma az egyetem rektorának, a Széchenyi István Szakkollégiuma pedig az egyetem rektorának, az MSZMP- és KISZ-titkárának, a Hallgatói tagozat elnökének és a Közgazdász című újság szerkesztőségének küldött „éles hangú" nyilatkozatban tiltakozott a FIDESZ-szel szemben alkalmazott adminisztratív intézkedések ellen, illetve szorgalmazta a „pártból kizárt reformértelmiségiek ügyének felülvizsgálatát".

(Mellékelve.)
[X] A jelzett melléklet nincs a dokumentumhoz csatolva.

Intézkedés:-az ellenőrzések folytatása,
- tájékoztató munkánkban hasznosítjuk.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/4 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-69/1988.

12.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/70/1988.

70. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 14.

[...]

3.) HMB-TA-12-13

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • Andrássy Miklós felvetette, hogy meg kellene vizsgálni, ki és milyen alapon hozta létre a KISZ-t - egyesek szerint ugyanúgy, mint most a FIDESZ-t, csak akkor nem vontak felelősségre senkit -, mert ezzel a FIDESZ ügyét is előre tudnák vinni. Elsősorban a konkrét jogi utat kívánják megvizsgálni.
    A további működés erőltetését elhibázott lépésnek tartja, mert azzal - szerinte - azok sorsát kockáztatják, akik még nem végezték el az egyetemet. Mivel a jelenlévők többsége nem fogadta el érvelését, bejelentette, hogy kilép a FIDESZ-ből.
  • Tokaji Nagy Erzsébet a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskoláról tájékoztatta „Nyüzsgő"-t, hogy folytatja a FIDESZ aktív és támogató tagjainak toborzását.
  • Az MKKE-n és az ELTE ÁITFK-n elterjedt a hír, hogy 
    „Vizes"
    [X] Rév István
     és 
    „Nyakas"
    [X] Pécsi Vera
     (b. ny.), az MKKE Gazdaságtörténeti Tanszék tanára egy fogalmazványt készített. Ebben tiltakoznak a FIDESZ szervezőit ért intézkedések ellen, és kilátásba helyezik, hogy további bármilyen retorzió esetén aláírásgyűjtést kezdeményeznek a tanárok körében.
  • A figyelmeztetésben részesített szervezők úgy döntöttek, hogy elállnak a szervezéssel, azonban a többiek folytatják azt, mivel senkit nem kötelezhetnek arra, hogy tevékenységüket abbahagyják.

 

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- az egyetemek vezetésének tájékoztatása,
- a Vas megyei RFK-t tájékoztatjuk.

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/3 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-70/1988.

13.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/71/1988.

71. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 15.

[...]

4.) K/3-TA-12-13

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • Bellavics István (b. ny. Csongrád megye) egyetértve a szervezet „szándéknyilatkozatával" arra kéri Kövér Lászlót, hogy valamennyi írásos dokumentumukat küldjék meg számára, mivel ő gondozza a JATE Dokumentációs és Információs bázisát. Ennek célja, hogy összegyűjtse a hazánkban sajtónyilvánosságot nem kapó anyagokat, amelyek a hallgatók számára is minden korlátozás nélkül hozzáférhetők.
  • „Nyüzsgő" ismerőseit arra mozgósítja, hogy minél több embert léptessenek be a FIDESZ-be, mivel most a tömegbázis megteremtése a cél.
  • „Nyüzsgő" egy korábban ösztöndíjasként Magyarországon tanult olasz lányt tájékoztatott a FIDESZ megalakulásáról, valamint a rendőrségi „atrocitásokról". Megkérte, hogy 
    Federico Argentierin
    [X] A magyarul is tudó Argentieri már a nyolcvanas években is az egyik legismertebb „nyugati” 1956-os kutatónak számított.
     keresztül érje el, hogy információi az 
    OKP
    [X] Olasz Kommunista Párt.
     lapjában megjelenjenek.
  • További vidéki felsőoktatási intézményekből érdeklődnek a szervezet iránt. A soproni Erdészeti és Faipari Egyetemről meghívták a szervezőket, hogy tartsanak tájékoztatót, egy sárospataki tanítóképző főiskolás lány pedig írásban jelentette be csatlakozási szándékát, azzal, hogy a Fiatal Művészek Klubjában látta felhívásukat.

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- az egyetemek vezetésének tájékoztatása,
- az érintett megyei III/III. osztályok tájékoztatása.

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/4 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-71/1988.

14.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/72/1988.

72. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 18.

[...]

3.) ASZA-HK-12-12

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • A soproni Erdészeti és Faipari Egyetem kollégiumában április 13-án mintegy 60 fő részvételével Kardos József FIDESZ alapító tag vezetésével egy megbeszélést tartottak. Ismertetésre került a szervezet eddigi története, illetve jelenlegi célja, amit a tagtoborzásban, „sejtépítésben" jelöltek meg. Kardos bejelentette továbbá, hogy a szervezők és az intézkedéssel érintettek is per indítanak. Kérdésekre válaszolva elmondotta továbbá, hogy azért csak értelmiségi fiatalokat toboroznak, mert a munkásifjúságnak új szervezet alakul. 
    Az összejövetelt követően mintegy tízen léptek be a FIDESZ-be.
  • Az ELTE ÁJTK épületében - az alakulásról szóló nyilatkozaton túl - április 14-én plakátokat helyeztek el, amelyeken a Magyar Hírlapban április 9-én megjelent közlemény, valamint „Jogi kommentár egy közleményhez" címmel hosszabb fejtegetés olvasható. A „kommentár" részletesen elemzi a szervezet megalakulásának jogi oldalait, az Alkotmányra, jogszabályokra, paragrafusokra hivatkozva bizonygatja törvényességét. Végkövetkeztetésként megállapítja: „A szövetség törvényesen létrejött 1988. március 30-án, s az alapítás aktusa által jogi személyiséget nyert, tehát a szervező tevékenység beszüntetésére való felhívás jogi alapon nem igazolható. A FIDESZ törvényellenesnek minősítése, annak mint jogi személynek, s a név szerint felsorolt öt személynek mint egyénnek a 
    Btk-ban
    [X] Az összefoglaló jelentésben javítva: „Ptk-ban”. (ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-72-75/5/1988.)
     biztosított személyiségi jogait sérti."
  • Április 15-én az MKKE egyik liftjében kézzel írott röplapot helyeztek el, amelyen az április 17-i, a „Kisrabló" étteremben tervezett összejövetelre mozgósítanak.
  • A FIDESZ szervezői úgy értékelik, hogy Nyugat-Magyarországon - Sopron, Szombathely, Győr - örvendetesen sokan tudnak a szervezetről, azt viszont sajnálatosnak tartják, hogy Pécs, Szeged, Debrecen kiesett a látókörükből.
  • Különféle pletykák terjednek a szervezők körében. Egyik ilyen szerint Rácz Andrást „kirúgták" a 
    főiskoláról,
    [X] ELTE Általános Iskolai Tanárképző Kar
    amiről Deutsch Tamás úgy vélekedik, hogy „ha ez igaz, akkor rögtön leállnak a szervezéssel".
  • A Jogász Szakkollégium filmklubjában tervezik Lányi András egy filmjének a vetítését, amivel kapcsolatban egy hallgató megkereste. Ennek során tájékoztatta a FIDESZ szervezéséről és felkérte, hogy írja alá a nyilatkozatot. Ezt Lányi készséggel vállalta, sőt ígéretet tett arra is, hogy Sinkovits Imrétől és Hegedűs D. Gézától is szerez aláírást.
  • „Nyüzsgő" (b. ny.) szerint az ELTE ÁJTK professzorai arra bíztatják a FIDESZ szervezőit, hogy indítsák el a sajtópert, amit „próbapernek" tekintenek. Egyik kapcsolata - Pajkossy Gábor - kifejtette, hogy ugyan szimpatizál a szervezettel, de a fiatalok túl magasra tették a „lécet", és az ilyen magas pozíciót nagyon nehéz lesz megvédeni. Nem tudja elfogadni azt az érvelésüket sem, hogy „ez nem egyesület, amihez engedély kell, hanem mondjuk egy párt, amihez nem kell semmiféle előzetes engedély".

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- az egyetemek vezetésének tájékoztatása,
- tájékoztató munkánkban hasznosítjuk.

[...]

6. HMB-12-4

Hírforrásunk 

„Tanár"
[X] Tamás Gáspár Miklós (TGM)
 (b. ny.) meghívására részt vett egy összejövetelen, amelyet az ún. „Szabad Kezdeményezések Hálózata" nevű - kialakulóban lévő - formáció keretében hoztak létre.
Jelen voltak: TGM, Kis J., Haraszti, Mécs, Vit [László], Dragon [Pál], Morvay László 
(BZSBT),
[X] Bajcsy-Zsilinszky Endre Baráti Társaság
Orbán Viktor (FIDESZ).
A megbeszélés témája részben a FIDESZ, részben a 
„SZKH"
[X] Szabad Kezdeményezések Hálózata, az SZDSZ elődszervezete
 tevékenysége, illetve lehetséges feladatainak vitája képezte. A FIDESZ-szel összefüggésben új momentumként merült fel - javaslatként -, hogy esetleg ifjúsági szekcióként hozzák létre a BZSBT-n belül. A jelenlévők nem tartották jónak.
Elhangzott, hogy a szervezést folytatják, s amint összegyűlik az első ezer aláírás, újabb közleményt tesznek közzé, amelyben a rendőri beavatkozás, illetve közlemény ellen tiltakozni fognak. Egy másik vélemény szerint ötszáz aláírás összejötte után tevékenységükről, megjelenésükről a külföldi sajtót tájékoztatni kell.
Új megközelítésben merült fel az „SZKH" létrehozásának szisztémája. E szerint a jelenlévők a „hálózat" fő feladatának tekintik, hogy lengyel mintára, apró sejtekből építsék fel az ellenzéket. Célszerűnek látnák, ha társaságokon, baráti körökön, egyesületeken belül lennének e szerveződések alapsejtjei.
Kis János javasolta, hogy mivel ez eléggé hosszú időt vesz igénybe, addig is legyenek a különböző társaságokban hálózatkörök. Tehát formálisan ne csatlakozzanak a hálózathoz, hanem először egy-két emberük legyen, akik fokozatosan szerveznék maguk köré a többieket.

Intézkedés:- az információk ellenőrzése,
- az ellenőrzések folytatása.

7. 

HMB-TE-12-12
[X] A TE azt jelöli, hogy az értesülés helyiség- illetve szobalehallgatás révén keletkezett.

1988. április 17-én a budapesti „Kisrabló" nevű nyilvános szórakozóhelyen18 órakor tartotta soros összejövetelét a „Fiatal Demokraták Szövetsége" elnevezésű illegális ifjúsági szervezet. 
A rendezvényen kb. 150 fő jelent meg, többek között Kövér László, Orbán Viktor, Németh Zsolt, Deutsch Tamás, Longauer László, Miszlivetz Ferenc, Szalai Pál, Solt Ottilia. A megjelentek elsősorban a MKKE, ELTE ÁITFK, az ELTE ÁJTK, az ELTE BTK, az ELTE TTK, a BME, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem, a Soproni Faipari Egyetem, a szombathelyi Tanárképző Főiskola, a szegedi 

JATE,
[X] József Attila Tudományegyetem

15.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/73/1988.

73. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 19.

1.) TA-12-13

A FIDESZ szervezésével kapcsolatos újabb információk:

  • A FIDESZ alapító nyilatkozatát a szervezők eljuttatták Pozsonyba, a Charta'77-hez kapcsolódó személyeknek, akik azt lefordítják szlovák nyelvre, és megszervezik terjesztését Csehszlovákiában.
  • Csaba Iván - megmásítva korábbi elhatározását - „erkölcsi okokból" visszalépett a szervezetbe, azzal, hogy tagságát fenntartja. Kifejtette, hogy amíg nem nyilvánítják jogi úton törvénytelenné a FIDESZ-t, addig működnek, de illegálissá nem akarnak válni.
  • Deutsch Tamás szerint a FIDESZ jogi képviseletét Szájer József és Fodor Gábor látnák el, de ha ez nem valósul meg, végső esetben a „Független Jogvédő Irodához" is fordulhatnak. Ezt azonban nem tartaná szerencsésnek, mivel „rossz fényt" vetne a szervezetre.
  • A FIDESZ szervezői azt tervezik, hogy április 26-án 16 óra körül az ELTE Jogi Karán tájékoztató fórumot rendeznek.
  • „Nyüzsgő" (b. ny.) a FIDESZ-szel kapcsolatos kifogásokat - program hiánya, időszerűtlenség - rendre visszautasítja azzal, hogy a programot nem néhány alapító tagnak, hanem együtt az egész tagságnak kell kidolgozni, illetve szerinte éppen itt az ideje valamit elkezdeni, és nem szabad „különféle kongresszusokhoz" igazítani kezdeményezéseiket.

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- a felsőoktatási intézmények vezetésének tájékoztatása,
- tájékoztató munkában hasznosítjuk.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/3 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-73/1988.

16.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/74/1988.

74. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 20.

1.) TA-K/3-12-13

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • A szervezők folytatják tagtoborzási kampányukat. Több vidéki városba címezték küldeményeiket, amelyekben a FIDESZ alapító nyilatkozatát, tájékoztatóit helyezték el. Tájékoztatásuk szerint taglétszámuk már elérte az 1500 főt.
  • Szájer József és Fodor Gábor - mint a FIDESZ jogi képviselői - a sajtóra vonatkozó szabályokban meghatározott jogosultságukra hivatkozva helyreigazítást kértek a Magyar Hírlap főszerkesztőjétől. Ebben a már ismert érvrendszert sorakoztatják fel: nem „kezdeményezték", hanem megalakították a szövetséget, nem sértették meg az egyesületi jogszabályt, mivel a szervezet nem egyesület stb. A helyreigazítási kérelem indoklásában az Alkotmányra, a Polgári Törvénykönyvre, a Büntető Törvénykönyvre és az ifjúsági törvényre hivatkozva bizonygatják a FIDESZ törvényes voltát.
  • Deutsch Tamás szerint a FIDESZ jogi képviseletét Szájer József és Fodor Gábor látnák el, de ha ez nem valósul meg, végső esetben a „Független Jogvédő Irodához" is fordulhatnak. Ezt azonban nem tartaná szerencsésnek, mivel „rossz fényt" vetne a szervezetre.
  • A Jogász Szakkollégium egy hallgatója a FIDESZ-szel szembeni rendőri intézkedést és a
    négy ismert személy
    [X] Az MSZMP Központi Ellenőrző Bizottsága 1988. április 9-én Bíró Zoltánt, Bihari Mihályt, Király Zoltánt és Lengyel Lászlót kizárta a pártból.
     pártból történt kizárását kommentálva úgy vélekedik, hogy „már nincs idő halogatni a cselekvést". Ha a helyzet tovább romlik, a tömegek az utcára mennek, ami tragédia lenne, és ezt meg kell akadályozni. „Állást kell foglalni végre, láttatni, hogy vagyunk, és nem vagyunk hajlandók tovább megalkuvón kiszolgálni ezt a széthulló, irracionális, idejétmúlt politikai hatalmat.

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- a „K" anyagok differenciált kobzása,
- a felsőoktatási intézmények illetékes vezetőinek tájékoztatása,
- a tájékoztató munkánkban való felhasználása.

[...]

Egyéb események, információk:

1. ASZA-HK-12-12

Az MKKE KISZ Bizottságának „KISZ Bizalmas" című lapjában testületi állásfoglalás jelent meg a FIDESZ-szel kapcsolatban. Ebben leszögezik, hogy „a FIDESZ társadalmi szervezetként való megalakítása egyértelműen politikai kezdeményezésnek tekintendő, amit politikai úton kell rendezni". A szervezőkkel szembeni rendőri intézkedést politikailag hibásnak tartják, mivel „gátolja a lassú demokratizálódást", és növeli a szervezet „tiltott gyümölcs" jellegét.
Azért is nehezményezik, mert „bennünket is megfosztott attól a lehetőségtől, hogy a FIDESZ programjához viszonyulni tudjunk, és ki tudjuk fejteni elvi nézetkülönbségeinket".
Végezetül leszögezik, hogy „a KISZ (és az MSZMP) számára ilyen úton biztosított mesterséges védelem tovább rombolja a mi szervezetünk tekintélyét, presztízsét, hitelét is, és ezáltal megnehezíti talpra állásunkat a jelenlegi válságos helyzetben". Az állásfoglalást az MSZMP KB titkárának, az MSZMP Budapesti Bizottsága első titkárának, a KISZ KB első titkárának, a Belügyminiszternek és a Magyar Hírlap főszerkesztőjének küldték meg.
[popup title="[...]" format="Default click" activate="click" close text="A továbbiakban az MKKE KISZ-szervezetének szintén a lapban megjelent programtervezetét ismerteti a jelentés."]

Intézkedés: - tájékoztató munkában hasznosítjuk.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/6 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-74/1988.

17.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/75/1988.

75. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 21.

1.) HMB-12-13

Az ún. „Szabad Kezdeményezések Hálózata" formáció legutóbbi összejövetelén a FIDESZ ügyének ismertetése, a környezetvédők „éhségmenete" és a „Hálózat" szervezésének kérdésköre szerepelt a napirenden.
Elsőként „Viktória" (b. ny.) ismertette, hogy „megszervezték" a FIDESZ jogi védelmét - állítása szerint a jogi kar több professzora vállalta azt -, és közölte, hogy „az egyetemen jól megy a dolog", volt, ahol az „egész KISZ kiállt a FIDESZ mellett".

[popup title="[...]" format="Default click" activate="click" close text="A továbbiakban az SZKH összejövetelének többi témájáról szól a jelentés."]

Intézkedés:- az információ további ellenőrzése, kiegészítése,
- az ellenőrzés folytatása.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/5 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-75/1988.

18.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/77/1988.

77. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 25.

[...]

3.) TA-12-12

1988. április 20-án a Tomás Schwarcz vezette BBC-forgatócsoport interjút készített 

„Zsoké"
[X] Csurka István
 (b. ny.) lakásán.
Az interjúban a BBC adásaira, az angol politikai, szellemi életre, hazánk jelenlegi helyzetére vonatkozóan kérték ki vendéglátójuk véleményét.
A riporter K[almár] Péter mellett a forgatáson jelen volt még H[erendi] János, a Biankó Stúdió produkciós vezetője is.
„Zsoké" a forgatócsoport érkezésének időpontjára lakására invitálta Kövér Lászlót és Deutsch Tamást, a FIDESZ tagjait is. A forgatás során „Zsoké" átadta számukra az MDF szervezői nevében általa készített nyilatkozatot 
(mellékelve),
[X] A jelzett melléklet nincs a dokumentum mellett.
melyben támogatásukról biztosítják az MDF szervezői a FIDESZ-t. Egyúttal megkérte őket, hogy a nyilatkozatot továbbítsák minden diáklapnak. A nyilatkozat átadásával egy időben átadta részükre az MDF szervezői által a FIDESZ-nek megszavazott 10 ezer forintot is.

Megjegyzés:A stáb tervei között szerepel még O[ttlik] Géza, „Tanár" (b. ny.) és Cs[engery] Adrien meginterjúvolása is.

[...]

Intézkedés:- tájékoztató munkánk során hasznosítjuk,
- az ellenőrzéseket folytatjuk.

[...]

4.) TA-12-13

„Nyüzsgő" (b. ny.) szerint a Jogász Szakkollégiumban „szakadás" várható, mivel néhány hallgató erőteljesen radikalizálódik, a többiek azonban félnek, amit tovább erősít, hogy a kollégium igazgatója a rászabott pártbüntetés miatt „megijedt".
Az az álláspontja, hogy a jelenlegi helyzetben, amikor az ország válsága „irracionális" mértéket öltött, a „párt belülről elkezdett bomlani", nem szabad „taktikázgatni", jobban föl kell sorakozni egymás mellé. Ezt a célt szolgálja a FIDESZ támogatása is. Azt is kifejtette, hogy ugyan nem szeretne mindent kockára tevő, másokat veszélyeztető radikális színben feltűnni, de nem hisz a „hátrálások taktikájában", mert minden „pozíció-feladás" csak ronthat a helyzeten, ezért mindenkinek vállalnia kell az álláspontját. A „FIDESZ"-szel kapcsolatos majdan megindítandó sajtóperről úgy nyilatkozott, hogy tudomása szerint „valami legalja ügyvéd fogja elvállalni a párt álláspontot, mivel erre más senki, semelyik tanszék nem vállalkozott".

Intézkedés: - a bizalmas nyomozást folytatjuk.

[...]

Egyéb események, információk:

[...]

2.) ASZA-HMB-12-12

Megjelent a Jogász Szakkollégium „Értesítő" című kiadványának legújabb száma.
Ebben - egyebek mellett - közlik a FIDESZ alapító nyilatkozatát, a Magyar Hírlapban megjelent, a rendőri intézkedésről szóló kommentárt, Szájer József ismert, „Kommentár egy közleményhez" című írását.
[popup title="[...]" format="Default click" activate="click" close text="Az „Értesítő”-ben megjelent egyéb írásokról van szó."]
„Az első, de ugye nem az utolsó sajtótájékoztató a FIDESZ-ről" című cikkben leírják az április 1-én a Ma Cherie eszpresszóban történteket.

Intézkedés: - az egyetem vezetésének tájékoztatása.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/6 lapbr> Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-77/1988.

19.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/77/a/1988.

77/a. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 25.

1.) 

ATA-HMB-ASZA-12-12
[X] Az ATA a szigorúan titkos és titkos állományú tisztektől származó információt jelöli.

1988. április 22-24. között került megrendezésre Veszprémben az Országos Felsőoktatási Ágazati Ifjúsági Parlament.
A szombati szekcióüléseken a Bihari Mihály féle tézisek megvitatását kezdeményezték, amelyek kompromisszumokkal elfogadásra kerültek. Április 23-án este szálláshelyükön Deutsch Tamás, Sasvári Szilárd, Sztilkovics Szávó és Bartus Gábor mintegy 40 fő jelenlétében tájékoztatót tartott a FIDESZ megalakulásának körülményeiről, az ezt követő eseményekről.
Április 24-én - a parlament állásfoglalás-tervezetének vitája során - Deutsch Tamás javasolta, hogy az anyagban szereplő egyik pontot, amely arra vonatkozik, hogy működhessenek a KISZ mellett „más, alulról szerveződő ifjúsági szervezetek", egészítsék ki azzal, hogy ezek politikai jellegűek legyenek. Ennek indoklásaként hangsúlyozta, hogy ilyen a FIDESZ, amely már működik.
Április 22-én a helyszínre megérkező Deutsch Tamás és Sasvári Szilárd megkezdte a FIDESZ alapító nyilatkozatának és az MDF FIDESZ-hez intézett levelének terjesztését, melyet a helyszíni biztosítást végző Veszprém MRFK beosztottai megszakítottak, mintegy 250 pl-t lefoglaltak.
Az intézkedésre utalva az első plenáris ülésen javaslatok hangzottak el, miszerint a parlament idejére a küldöttek „mentelmi jogot" élvezzenek a további rendőri intézkedésekkel szemben.

Intézkedés:- az operatív biztosítást végrehajtottuk,
- tájékoztató jelentés készítése.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/6 lapbr> Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-77/1988.

20.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/78/1988.

78. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 26.

[...]

3.) TA-12-13

„Nyüzsgő" (b. ny.) a FIDESZ két szervezőjének ügyészségre történt behívásával kapcsolatban - előzetesen - kifejtette, hogy mindebből két következtetést lehet levonni: egyik az, hogy a „hatalom felveszi a kesztyűt" és jogi útra terelve a dolgokat, megtalálja azt a paragrafust, ami alapján elítélhetik a FIDESZ-t. A másik, hogy „formálisan elismerik a szervezetet, de nem kürtölik szét hivatalosan", és fölajánlják, hogy „lépjenek be a népfrontba, vagy valahová, és akkor nem lesz bajuk".
„Nyüzsgő" szerint a Szociológiai Intézet pártszervezete „kiállt a FIDESZ mellett" és a kérdést társadalmi vitára javasolja.

Intézkedés: - a bizalmas nyomozás folytatása.

[...]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/6 lapbr> Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-78/1988.

21.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/79/1988.

69. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 13.

1.) TA-12-13

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • Krassó György részletes tájékoztatást kért és kapott Fodor Gábortól, a Jogász Szakkollégium nevelőtanárától az ügyészségi behívásokról, az ott történtekről, a veszprémi rendőri intézkedésről, az ifjúsági parlamenten történtekről.
    A híreket a BBC és a SZER már közölte is.
  • „Nyüzsgő" (b. ny.) sürgős feladatnak tartja minél szélesebb rétegek reagálását megismerni és támogatását megszerezni a szervezet mellett. Szerinte ehhez nem szükséges a FIDESZ céljaival egyetérteni, hanem az „eljárás ellen kell közösen fellépni". Úgy véli, hogy ebben az alakuló szakszervezet is segíthetne, hiszen - véleménye szerint - „a FIDESZ-re hárult az a támadás, ami eredetileg a 
    TUDOSZ-ra
    [X] Tudományos és Innovációs Dolgozók Szakszervezete; 1988 elején jött létre.
     irányult volna".

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- tájékoztató munkánkban hasznosítjuk.

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/3 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-79/1988.

22.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/80/1988.

80. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 28.

1.) TA-12-13

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • A veszprémi ifjúsági parlamenten történteket a résztvevők és a fő szervezők különbözőképpen értékelik.
    Orbán Viktor szerint mivel „törvényes, népakarati fölhatalmazásuk" van, intenzíven kell tovább szervezni a FIDESZ-t.
    Kövér László (b. ny.) szerint a történteket nem lehet győzelemnek nevezni, mivel a „csatát megnyerték, de a háborút nem".
    Csaba Iván (b. ny.) egyetért Kövér értékelésével, és bejelentette, hogy írásban tájékoztatja a Budapesti Főügyészséget, miszerint „a FIDESZ-szel kapcsolatos mindennemű tevékenységét beszünteti, és ezt követően semmiféle felelősséget nem vállal a szervezet további működésével kapcsolatban". Egyben a FIDESZ-nek is ír egy levelet, amelyben közli a fenti tényt, egyben javasolja a tevékenység azonnali beszüntetését. Ennek indoklásaként közli, hogy a „FIDESZ a Diákparlamenten tett megnyilvánulásaival elérte azt a kritikus pontot, ami után rövid időn belül gyors retorziók következnek".
    Deutsch Tamás a Veszprémben történtek után megijedt, mert „rájött, hogy bármi megtörténhet vele, még börtönbe is zárhatják". Április 26-án a Kari Tanács ülésén bejelentette, hogy az aznapra tervezett „FIDESZ tájékoztatót" nem tartják meg az egyetemen, a további intenzív szervezéssel felhagy, mondván, hogy „nem akarja 22-ik születésnapját börtönben tölteni".
    Fodor Gábor sikerként értékeli a történteket, mivel „ha falat nem is tettek a hátuk mögé, de néhány palánkot igen, amibe megvethetik a hátukat".
  • Deutsch Tamás részletesen tájékoztatta Krassó Györgyöt a Veszprémben történtekről, kérve, hogy mint hírforrást ne nevezze meg, mert „megfenyegették őket". Krassó kifejtette: nincs mitől félniük, mert esetleges letartóztatásuk belőlük hőst csinálna.
    Deutsch egy kapcsolatával közölte, hogy „csak az tekinthető hiteles tájékoztatásnak", amit Krassó, illetve az Október 23. Hírügynökség tesz közzé a FIDESZ-szel kapcsolatban.
  • A fenti átmeneti elbizonytalanodás után a főbb szervezők a Jogász Szakkollégiumban tartott megbeszélésükön úgy döntöttek, hogy folytatják tevékenységüket, „mintha mi sem történt volna". Tiltakozó levelet készítenek és küldenek az ügyészségre, egyetemekre. Tervezik tovább, hogy jogi véleményt kérnek a Legfelsőbb Bíróságtól és egyes ismertebb bíróktól a rájuk vonatkozó, érvényben lévő hatályos jogszabályokról.
    Döntöttek arról is, hogy az április 30-ra tervezett szélesebb körű összejövetelüket megtartják. Itt tájékoztatást adnak a történtekről, és a megjelenők döntésére bízzák, hogy „mit, hogyan tovább". 
    Az eredetileg tervezett helyszínt - Jurta Színház - állításuk szerint nem kapták meg, így szombaton reggel 9 órára a színház előtt hirdették meg a gyülekezőt.

Intézkedés:- a bizalmas nyomozások folytatása,
- A felsőoktatási intézmények vezetőinek tájékoztatása,
- tájékoztató munkánk során hasznosítjuk.

[popup title="[...]" format="Default click" activate="click" close text="A 2. pontban foglaltak szerint Miszlivetz Ferenc tájékoztatta az őt felkereső Jaroslav Sabatát, a Charta '77 egyik aláíróját a FIDESZ létéről és céljairól. A jelentés 3. pontja az MDF április 25-i sajtótájékoztatójáról számol be, amelyen a Klubtanács újságjának képviseletében jelen lévő Bégány Attila (alapító FIDESZ-tag) ismertette az ott lévőkkel a FIDESZ megalakulását követő eseményeket és a szervezet további céljait."]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/5 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-80/1988.

23.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/81/1988.

81. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. április 29.

1.) TA-12-13

Az ún. „Szabad Kezdeményezések Hálózata" nevű formációt szervező személyek legutóbbi - 1988. április 27-i - összejövetelükön abban állapodtak meg, hogy mintegy 150 fő részvételével május 1-én délután megtartják első tanácskozásukat. (A helyszín még nem ismert, a Hungária Szálloda előtt gyülekeznek.)
A rendezvényen - melynek levezető elnöksége várhatóan „Nyüzsgő" (b. ny.), „Viktória" (b. ny.) és R[uttkay] Levente lesz - „Molnár" (b. ny.) ismertetni fogja az „akcióbizottság" eddigi szervező tevékenységének eredményeit, és meg fognak választani egy 50 tagú „tanácsot". A tanácsban a különböző csoportokat - „56-osok", szamizdatosok, FIDESZ, BZSBT, Klubtanács stb. - 3-6 fő fogja képviselni.
Tervezik azt is, hogy megvitatják a „Van kiút. A Szabad Kezdeményezések Hálózatának nyilatkozata az MSZMP országos értekezlete előtt" című tervezetet, amely hat pontban összefoglalja a „nemzeti fölemelkedési stratégia vázlatát".
A megválasztandó tanács első ülését május 4-re tervezik, majd azt követően sajtótájékoztatót kívánnak tartani, amelynek időpontja egyelőre nem ismert.
A május 1-i rendezvény résztvevőit „Bogár" (b. ny.), „Nyüzsgő" és V[ásárhelyi] Judit választotta ki.

Intézkedés:- az információ további pontosítása, kiegészítése,
- az ellenőrzések folytatása,
- tájékoztató munkánkban hasznosítjuk.

[...]

3.) HMB-TA-12-13

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • Április 26-án a Jogász Szakkollégiumban „FIDESZ-sejt" összejövetelt rendeztek. Itt úgy határoztak, hogy a jogi karon „totális" propagandát indítanak a FIDESZ mellett és április 28-án „minden elképzelhető helyen" plakátot helyeznek el. Ennek megvalósításáról adatok nem keletkeztek.
    Döntöttek, hogy a kar oktatói körében folytatják a támogató aláírások gyűjtését és írásos „szakvéleményt" kérnek mind a támogatóktól, mind az ellenzőktől.
    Bejelentették, hogy 140 aláírás érkezett Szombathelyről.
  • Az április 30-i megbeszélésükhöz új helyszínként felmerült a Petőfi Csarnok, az MTI, a F?SPED, a Kossuth Nyomda és a Főtaxi Klubjának bérbevétele is, azonban döntés ezidáig nem született.
  • „Nyüzsgő" tájékoztatta „Pörgé"-t (b. ny.) a Veszprémben történtekről, kiemelve azt, hogy a fiatalokat megfélemlítették, egyre nagyobb nyomást gyakorolnak rájuk, de ennek ellenére elhatározták, hogy folytatják a FIDESZ szervezését. 
    Arra kéri - a jogász kollégisták nevében - „Pörgé"-t, hogy álljon „napi kapcsolatban" velük. Nevezett ezt örömmel vállalja és várja a fiatalok hívását.

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- a felsőoktatási intézmények vezetőinek tájékoztatása,
- a Vas Megyei III/III. osztály tájékoztatása.

["]

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/4 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-81/1988.

24.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/82/1988.

82. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. május 2.

1.) HK-12-12

Április 29-én az ELTE BTK épületében ismeretlenek személy(ek) nagy mennyiségű röplapot terjesztett(ek), melynek felirata: „FIDESZ 1988. április 30. 9. h. Jurta Színház". 
Az anyagok valószínűsíthetően számítógép sornyomtatójával készültek.

Intézkedés:- kapcsolataink a röplapot eltávolították,
- a rendezvény operatív ellenőrzésének megszervezése,

2.) K/3-12-12

Ismeretlen feladó az USA-ból megküldte a Jogász Szakkollégiumnak David Lewis tudósítását a FIDESZ megalakulásáról, amit a Reuter hírügynökség tett közzé április 1-én.

Intézkedés:- a küldemény elkobzása.

Az END VII. Konventjére (június 29 - július 7., Svédország) 12 személynek küldtek meghívó levelet. Ebben közlik, hogy a résztvevők a békemozgalmakat, az emberi jogok szervezeteit, a liberális mozgalmakat, a politikai pártokat, az egyházakat, az ifjúsági, női és környezetvédelmi szervezeteket képviselik, de lesznek „független" személyek is.,
A meghívottak között szerepel Miszlivetz Ferenc és három FIDESZ alapító tag: Orbán Viktor, Nagy Andor és Molnár Péter.

Intézkedés: - az OBT tájékoztatása.

4.) HMB-12-13

1988. április 28-án 18 órakor a Jurta Színházban került sor telt ház előtt a Rakpart Klub soros rendezvényére. [...]
A klub vezetője, Horváth Mihály a jelenlévőknek részletes tájékoztatást adott a FIDESZ-szel kapcsolatos eseményekről - ügyészi beszélgetés ", majd bejelentette, hogy az április 30-i reggel 9 órára hirdetett FIDESZ-ülés („taggyűlés") meg lesz tartva. Felszólította a jelenlévőket, hogy azon is vegyenek részt.

Intézkedés:- tájékoztató munkánkban valamint az „Artúr" fn. bizalmas 
nyomozásban
[X] A bizalmas nyomozás célszemélye Horváth Mihály volt.
 hasznosítjuk.

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/4 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-82/1988.

25.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/82/a/1988.

82/a. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. május 2.

5.)HMB-ASZA-12-12

1988. április 30-án a FIDESZ a 

Tinódi Filmszínházban
[X] A Tinódi mozi Budapest VI. kerületi Nagymező utcában volt, az Ernst Múzeum mellett.
 megtartotta összejövetelét.
A résztvevők - mintegy 350-400 fő - többsége különböző budapesti és vidéki felsőoktatási intézmények hallgatója a már létrehozott FIDESZ-szervezetek tagjai közül került ki, azonban számos ellenséges-ellenzéki személy is megjelent. Így például Nagy Jenő, Grawátsch Péter, Miszlivetz Ferenc, Kőszeg Ferenc, Szalai Pál, Gadó György és mások.
A megjelenteket Kövér László tájékoztatta a FIDESZ vezetőivel szembeni „atrocitásokról", a Magyar Hírlapnak küldött helyreigazítási kérelmükről. Bejelentette, hogy ez utóbbira választ nem kaptak, ezért a sajtópert megindítják.
További terveikről elmondták, hogy tiltakozást juttatnak el az MSZMP KB, a KISZ KB és a HNF vezetőinek. Következő nagygyűlésüket május 14-én tartják, „kongresszusuk" várható időpontja 1988 szeptembere. Tagtoborzási kampányuk eredményességének növelésére „információs szolgálatot" hoznak létre, illetve különféle nyári rendezvényeket terveznek. A helyszínen pénzgyűjtést szerveztek különböző propagandaanyagok finanszírozására.

Intézkedés:- részletes tájékoztató jelentés készítése,
- az ellenőrzések folytatása,

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/3 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-82/a/1988.

26.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!

11-20/83/1988.

83. számú NAPI JELENTÉS
Budapest, 1988. május 3.

[...]

2.) TA-12-13

A FIDESZ-szel kapcsolatos újabb információk:

  • E[rdős] Levente, a kaposvári Agrártudományi Egyetem dolgozója érdeklődést tanúsít a FIDESZ-szel kapcsolatban és közölte, hogy a hozzá eljutott iratot sokszorosította, és ismerőseinek osztogatta, akik örömmel csatlakoznának az ügyhöz.
  • K[orda] József, a soproni Erdészeti és Faipari Egyetem hallgatója tájékoztatta a FIDESZ szervezőit, hogy „raporton" járt a rektornál, aki közölte vele, hogy szóban beszélhet a szervezetről, de nem írhat alá semmilyen ezzel kapcsolatos iratot. Kért további FIDESZ nyilatkozatokat is, mivel egy csoporttársa a közeljövőben Kanadába utazik és szeretné magával vinni őket.
  • P[esti] László, a Balázs Béla Stúdió munkatársa közölte Kövér Lászlóval (b. ny.), hogy a Stúdiót érdekelné a FIDESZ helyzete, és dokumentációt akarnak készíteni arról, hogyan született az egész, milyen intézkedések történtek akár ideológiailag, akár politikailag, és mik a további tervek. A felvételek folyamatosan készülnének, ahogy haladnak az események, mintegy naplószerűen. Úgy véli, hogy a FIDESZ alakulásától függetlenül, ez nagyon értékes dokumentáció lenne két év múlva, amikor már lehetetlen lenne rekonstruálni a történéseket.
    K. L. szívesen vállalkozott a felvételekre, de a többiek nevében nem nyilatkozott.

Intézkedés:- az ellenőrzések folytatása,
- Az érintett megyei III/III. osztályok tájékoztatása,
- Tájékoztató munkánkban hasznosítjuk.

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Készült: 12 pld/2 lap
Kapják: elosztó szerint

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ III/III-83/1988.

27.

BELÜGYMINISZTÉRIUM
III/III-7. OSZTÁLY
SZIGORÚAN TITKOS!
221-64/80-1988.1. sz. pld.

Kiegészítés
Napi operatív információs jelentés
Budapest, 1988. május 3. (80.)

HMB-12-14

1988. április 30-án a FIDESZ megbeszélést tartott a Tinódi Filmszínházban, kb. 300-400 fő volt jelen.
A felszólalók többsége a szövetség stratégiájának kidolgozását sürgette, alapvető problémának tartották, hogy nincs saját, mindenre kiterjedő programjuk, és így „Nyilatkozatuk" több gondolatába bele lehet kötni.
Azon személyek, akik 1988. április 22-én a Fővárosi Főügyészségen figyelmeztetésben részesültek, fel akarták függeszteni tagságukat. Deutsch Tamás kijelentette, hogy „jogellenes államban" élünk, és ezért fordulhat elő, hogy egy demokratikus szervezet képviselőit lejáratják a közvélemény előtt. Ezt követően szavazást rendeltek el arról, hogy 1988. május 14-én kongresszust vagy nagygyűlést tartsanak-e. A tagság döntése, hogy nagygyűlést kell tartani, mivel nincs programjuk, amely egy kongresszus alapja lehetne. Elképzelésük szerint szervezetük létjogosultságáról egy olyan személyt kell meggyőzniük, aki - sérthetetlensége vagy mentessége révén - állandó helyet tudna biztosítani összejöveteleik megtartására, ahol nem érhetik inzultusok a tagokat.
A megbeszélésen részt vettek a BZSBT aktivistái, akik a természetvédő szekciójuk részére aláírásokat gyűjtöttek. Szerették volna elérni, hogy a FIDESZ álljon az ügyük mellé, de azt szavazás során elutasították, viszont a BZSBT által létrehozandó „biofalu" létrehozásához segítséget nyújtanak.
Rácz Péter ([...] alatti lakos) elmondta, hogy szüksége van a FIDESZ-nek egy videó-, illetve hangstúdióra, ennek szervezését, vezetését elvállalná.
Megbeszélés tárgyát képezte az erdélyi menekültek ügye, a tagság egyhangúlag úgy döntött, hogy pénzgyűjtést szervez támogatásukra. Egy felszólaló (ismeretlen) elképzelése szerint a FIDESZ épüljön be a nyári iskolai építőtáborokba, és ott kezdjen aktív szervezésbe.
Az összejövetel során Orbán Viktor (adatait pontosítjuk) félórás riportot adott a BBC-nek.
A Balázs Béla Stúdió munkatársai az összejövetelről videofelvételt készítettek.
Bogád Antal ismert szamizdat anyagokat árult.
A résztvevőknek szétosztották a „Nyilatkozat"-ot és a FIDESZ létrehozásáról és a „Kronológia" c. szórólapokat.
Mivel egyelőre a FIDESZ-nek nincs hivatalos postacíme, így az alábbi címen lehet velük a kapcsolatot felvenni: Kádár László, Budapest 1035, Váradi utca 17.

Megjegyzés:
Előzmény szerepel a 77/1988. április 28-i napi operatív információs jelentésben.

Intézkedés:
Tájékoztatjuk a BM III/III-2. Osztályt. HMB feladata a FIDESZ következő összejövetelén való részvétel (május 14.) és soron kívüli jelentés.

Mészáros Béláné r. alezredes
osztályvezető

Récsey Róbert r. ezredes
főkapitány-helyettes

Jelzet: ÁBTL 2.7.1. NOIJ BRFK-80/1988.
 

Címkék: 
ELTE [2]
Fidesz [3]
Csoportfőnökség [4]
operatív jelentés [5]
állambiztonság [6]
Kiadás: 
8. évfolyam (2008) 4. szám

Forrás webcím:https://www.archivnet.hu/politika/gyokerek.html?oldal=2

Hivatkozások
[1] https://www.archivnet.hu/politika/gyokerek.html [2] https://www.archivnet.hu/cimkek/elte [3] https://www.archivnet.hu/cimkek/fidesz [4] https://www.archivnet.hu/cimkek/csoportfonokseg [5] https://www.archivnet.hu/cimkek/operativ-jelentes [6] https://www.archivnet.hu/cimkek/allambiztonsag