archivnet.hu
Publikálta: archivnet.hu (https://www.archivnet.hu)

Címlap > A hatalmi "elit" jövedelme az 50-es években

A hatalmi "elit" jövedelme az 50-es években [1]

Az itt közölt, a Politikai Bizottság részére 1953-ban készült előterjesztések a Magyar Dolgozók Pártja felső vezetőinek jövedelmére és külön juttatásaira, valamint az állami felső vezetők fizetésére tesznek javaslatot. A PB 1963. december 21-i üléséről készült jegyzőkönyv pedig a legfőbb párt és állami vezetők havi jövedelmét állapítja meg A dokumentumok pontosan mutatják a kommunista elit és az átlagemberek jövedelme, életmódja közötti hatalmas különbséget.

Bevezetés

A mindenkori hatalmi elit az anyagi juttatások terén saját magának - társadalmi rendszerektől úgyszólván függetlenül - mindig privilegizált helyzetet biztosított. Az establishmentet körülvevő luxus különösen az 1950-es években váltott ki visszatetszést, jogos felháborodást, mivel az átlagember naponta szembesült a bosszantó hiánycikkek véget nem érő listájával, a fogyasztási javak csapnivaló minőségével, a boltok előtt kígyózó hosszú sorokkal, a családok százezreit súlyos nélkülözésbe taszító alacsony jövedelmekkel. A legfelső kommunista párt- és állami vezetők maroknyi csoportja az akkori viszonyokhoz képest valóban fényűzőnek számító életmódját - amennyire egyáltalán lehetett - igyekezett elrejteni, szigorúan titokban tartani. A Rákosi- és a Kádár-rendszer elitje elzárt és szigorúan őrzött villákban lakott, az 50-es években lefüggönyözött autókban közlekedett, csak a számukra fenntartott üzletekben, üdülőkben, kórházakban vásárolt, pihent és gyógyíttatta magát.

A Politikai Bizottság tagjainak a fizetése és egyéb juttatása 1963-ig nagyságrendileg megegyezett a miniszterek havi jövedelmével. A tárcák vezetői 1950 januárjában 3850 Ft illetményt kaptak, ami 3000 Ft elszámolás alá nem eső, tehát teljesen szabadon elkölthető reprezentációs költségkerettel egészült ki. Az államtitkárok ugyanekkor 3300 Ft-ot kerestek. (MOL M-KS 276. f. 53. cs. 43. ő. e. A Politikai Bizottság 1950. január 12-i ülésének jegyzőkönyve.) A legfelső politikai és állami vezetők fizetése és költségtérítése több mint tízszeresét tette ki a bérből és fizetésből élők 1950. évi 652 Ft-os, és közel tizenhétszeresét a legrosszabbul kereső mezőgazdasági munkások és alkalmazottak 406 Ft-os havi átlagkeresetének. (MOL M-KS 276. f. 53. cs.180. ő. e. A Politikai Bizottság 1954. június 9-i ülésének jegyzőkönyve.)
Az Országos Tervhivatal elnöke, Vas Zoltán 1952 szeptemberében 5275 Ft-ot vihetett haza. (MOL XIX-A-16-f. 1. doboz. Feljegyzés Vas Zoltán elvtárs részére, 1952. szeptember 30.) E mellett a Magyarországra delegált szovjet szakértők egy része is miniszteri javadalmazásban részesült. Vjacseszlav Kornyilovics Bacsin részére pl. - aki 1953. október 8-án érkezett egy évre tanácsadóként az Országos Tervhivatalba - Szalai Béla, az akkori OT elnök havi 5700 Ft-os szakértői díjat javasolt. (MOL XIX-A-16-f. 33. doboz. Szalai Béla 1953. október 15-i levele a Külügyminisztérium Nemzetközi Gazdasági és Pénzügyi osztálya részére.) A miniszteri fizetéseknek megfelelően kapták az MDP Központi Vezetősége 1953. június 27-28-i ülésén megválasztott PB-tagok is 5750 Ft-os havi apanázsukat. (MOL M-KS 276. f. 53. cs. 131. ő. e. A Politikai Bizottság 1953. augusztus 12-i ülésének jegyzőkönyve.) 1953 szeptemberéig ugyanennyit vehettek át fizetési borítékjaikban a legfelsőbb állami vezetők is. Olt Károly pénzügyminiszter 1953. szeptember 8-i előterjesztésében azt javasolta az MDP KV Politikai Bizottságának, hogy a Népköztársaság Elnöki Tanácsa elnökének és a Minisztertanács elnökének a fizetését havi 7500 Ft-ra, a miniszterelnök-helyettesekét havi 6500 Ft-ra emeljék. A PB azonban csak a kollektív államfői testület elnökének fizetésemeléséhez járult hozzá, a kormányfő és helyetteseinek a javadalmazása változatlan maradt.

Az MSZMP Politikai Bizottsága 1963 végén Nyers Rezső KB titkár tájékoztatója alapján elfogadta az Államgazdasági Bizottság javaslatát, és a legfelsőbb párt- és állami vezetők fizetését - tekintettel nagyobb felelősségükre és társadalmi kötelezettségükre - a minisztereknél magasabb összegben állapította meg. A párt első titkára ettől kezdve 13 500 Ft, a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke 13 000 Ft, a Minisztertanács elnöke 12 500 Ft-ot keresett havonta, a miniszterelnök-helyettesi funkcióval havi 11 000 Ft járt. (MOL M-KS 288. f. 5. cs. 323. ő. e. A Politikai Bizottság 1963. december 21-i ülésének jegyzőkönyve.)

A pártállami nómenklatúra elitjét a miniszteri fizetésen túl számos külön juttatás is megillette. Az 1950-es években a Politikai Bizottság tagjainak és a KV titkárainak minden felmerülő költségeit az élelmezéstől a lakbérig és a tüzelőig, a közüzemi díjaktól a háztartási alkalmazottak fizetéséig, a költöztetéstől a lakás berendezéséig és tatarozásáig a párt illetve az állam fedezte. A legfelsőbb vezetők az 1960-as években a budavidéki, a gemenci, a gödöllői, a gyarmatpusztai és a gyulai állami vadgazdaság területén évente egy-egy szarvasbikát, dámát, őzet, egy-két erősebb vadkant, két muflont, társasvadászatok alkalmával két-három db apróvadat lőhettek úgy, hogy az elejtőt a trófea ingyen megillette, fizetni csak a nagyvad húsáért, bőréért kellett. Természetesen az elvtársak a vadászházakban jutányos áron kaptak szállást és étkezést, sőt még töltényt is. (MOL XIX-A-16-j. 27. doboz. Tájékoztató az állami vadgazdaságok területén folyó vadászatok rendjéről, 1964. október 21.) Éjjel-nappal személyes használatú autó állt a rendelkezésükre, kedvezményesen üdülhettek a hazai és testvérországi párt- és állami üdülőkben, betegség esetén családtagjaikkal együtt a Kútvölgyi Állami Kórházban gyógyították őket, az orvosi konzílium rendszeres egészségügyi szűrővizsgálat alapján döntött esetlegeses gyógykezelésükről, illetve a szokásos pihenőnapokon túli egészségügyi szabadságuk mértékéről. (MOL XIX-A-16-f. Elnöki iktatatlan iratok 58. doboz.)
A pártállam busásan gondoskodott a hatalmi elit nyugállományba kerülő tagjairól is. Kádár János mellett a forradalom leverésétől mindvégig szilárdan kitartó Münnich Ferenc miniszterelnököt - megromlott egészségi állapotára való tekintettel - 1965 nyarán helyezték nyugállományba. Münnich havi 7700 Ft-os nyugdíja mellé betegsége miatt további 3400 Ft segélyt, állandó ápolói felügyeletet és szolgálati gépkocsit kapott. Münnich elvált feleségének havi 1600 Ft kegydíjat állapítottak meg. (MOL M-KS 288. f. 5. cs. 372. ő. e. A PB 1965. augusztus 17-én tartott ülése.)
A kommunista elit kiváltságait szigorúan titkos párt- és állami határozatok, rendeletek szabályozták. Az itt közölt első előterjesztés az MDP Politikai Bizottságának 1953. augusztus 12-i ülésére készült, amelyben a KV apparátusa a nevezetes június 27-28-i KV ülésen megválasztott PB tagjainak, póttagjainak, az MDP KV titkárainak, illetve a PB-ből ekkor kikerülő volt tagoknak a juttatásaira nézve tett javaslatot.

Az MDP KV 1953. június 27-28-i ülésén a PB tagjainak és póttagjainak számát tizenegy, a titkárságét öt fővel csökkentették. A megválasztott kilenc tagból (Rákosi Mátyás, Nagy Imre, Gerő Ernő, Hegedüs András, Hidas István, Kristóf István, Földvári Rudolf, Ács Lajos, Zsofinyecz Mihály) és két póttagból (Bata István és Szalai Béla) álló Politikai Bizottság zömét régi káderek alkották. (MOL M-KS 276. f. 52. cs. 24. ő. e. Az MDP KV 1953. június 27-28-i ülésének jegyzőkönyve.) Hosszabb-rövidebb ideig kikerült a legfelső politikai vezető testületből Farkas Mihály, Révai József, Horváth Márton, Apró Antal, Rónai Sándor, Harustyák József, Szabó István, Kiss Károly korábbi PB tag, illetve Dénes István, Házi Árpád, Piros László korábbi póttag. [Szabó Bálint: Az „ötvenes évek". Bp., 1986. 84.] Farkast a PB a Szovjetunióba hadiakadémiára, Révait pedig felelős pártmunkára akarta küldeni. (Farkas Mihályt - aki átmenetileg Nagy Imre mellé állt - néhány hét múlva visszavették a Politikai Bizottságba. Apró Antal 1953 novemberében, Révai1956 júliusában került be ismét a PB-be.)
Az 1. számú dokumentumban ugyancsak szereplő Kovács Istvánt és Vas Zoltánt - akik az indoklás szerint súlyosan vétettek az éberség szabályai ellen - , az MDP KV 1953. február 26-i ülésén hívták vissza a PB tagjai sorából. Kovácsot egyidejűleg leváltották a KV Párt- és Tömegszervezeti Osztálya, Vas Zoltánt pedig az Országos Tervhivatal éléről is. Az éberség azonban csak ürügy volt; valójában a PB Borsod megyébe és Komlóra száműzött két tagja a magyarországi cionista összeesküvők ellen szervezett koncepciós ügynek lett az áldozata. (MOL M-KS 276. f. 52. cs. 23. ő. e. Az MDP KV 1953. február 26-i ülésének jegyzőkönyve.)
A 2. számú dokumentum 1953. szeptember 8-án készült, és a legfelső állami vezetők javadalmazásának emelésére vonatkozott. (Erre az előterjesztésre T. Varga György hívta fel a figyelmemet, amiért ezúton mondok köszönetet.)

A 3. számú dokumentumban szereplő javaslatot 1963-ban már az MSZMP Politikai Bizottsága számára készítették. Ismereteim szerint az első számú párt- és állami vezetők fizetése ekkor emelkedett a miniszteri javadalmazás fölé. A Politikai Bizottság juttatásairól ez az előterjesztés sajnos nem szól, de feltételezhető, hogy ez maradt a miniszteri fizetés szintjén.

Források

A Magyar Dolgozók Pártja felső vezetőinek jövedelme és külön juttatásai 1953-ban

Szigorúan titkos!

Javaslat a Politikai Bizottság tagjai, póttagjai, Központi Vezetőség titkárainak (sic!) ellátására és a volt PB. tagok átmeneti ellátottságára

I.
A Központi Vezetőség június 27-28-i ülésén megválasztott politikai bizottsági tagok az alábbi ellátottságot (sic!) kapják a Párttól:
Fizetés:
5750.-Ft-ot (miniszteri fizetésnek megfelelően.)
Juttatások:
Élelmezési költségek havi 3-10 000.-Ft-ig, a háztartás nagyságának megfelelően.
Lakbér;
Közüzemi díjak (villany, gáz, telefon);
Tüzelő szükséglet biztosítása;
Kertfenntartási költségek (A norma négyzetméterenként 2.-Ft évente);
Háztartási alkalmazott, gondnok, vagy házmester fizetése közterhekkel (háztartás nagyságának megfelelően 1-3 htb. alkalmazott);
Háztartással kapcsolatos külön kiadások: belső javítások (víz, gáz, villanyszerelés, stb.).
Költözködésnél:
a) A lakás egyszeri berendezése (vagy pedig meglévő berendezés megfelelő kiegészítése);
b) Költözködési költségek;
c) Esetleg szükségessé váló helyreállítási vagy átalakítási munkálatok költségei 50 000.-Ft-ig (nagyobb költség esetén a Titkárság határozzon a felhasználható összeg nagyságáról);
A házak külső karbantartása és tatarozása az Ingatlankezelő Vállalatot, illetve a Pártot terheli.
Pártüdülők szolgáltatásai (az egy háztartásban élő ellátott családtagokkal együtt). Az élelmezésre fordított nyersanyag és italköltségek a külföldiekkel azonosan személyenként naponta 70.-Ft.

II.
A Politikai Bizottság jelenlegi póttagjai és Központi Vezetőségi titkárainak ellátottsága: 
            Fizetések: 
            Azonos fizetést kapjanak a Politikai Bizottsági tagokkal 5750.-Ft-ot.
            A Központi Vezetőség titkárai az eddigi 4600.-Ft helyett 5750.-Ft-ot .
            Juttatások:
Az élelmezési költségek kivételével azonos juttatásokat kapjanak, mint a Politikai Bizottság tagjai.

III.
A volt politikai bizottsági tagoknál a következőket javasoljuk:

            Általános rész:
Azoknál az elvtársaknál, akik a régi lakásukban maradnak és túlzottan magas lakbér-kötelezettségük lenne, a lakbérek mérséklését, amely kb. 300-350.-Ft-nál ne legyen több havonta.
Ezévi (sic!) tüzelő ellátás és kertfenntartási költségek biztosítása.
Közüzemi díjak (villany, gáz) telefon térítése október 1-ig.
Háztartási alkalmazottak fizetése november 1-ig.
Pártüdülők szolgáltatásainak ezévbeni (sic!) biztosítása az egy háztartásban élő, eltartott családtagokkal együtt.
Amennyiben szükségessé válik, hogy kisebb lakásba költözzenek, a költözködéssel járó költségek fedezése, esetleges kisebb átalakítási költségek: átlag 30 000.-Ft.
Személy szerinti javaslat:
Révai József elvtárs:
A P. B. póttagoknak járó fizetést és ellátottságot, munkakörétől függetlenül.
Farkas Mihály elvtárs:
A P. B. póttagoknak járó fizetést és ellátottságot, munkakörétől függetlenül.
Kiss Károly elvtárs:
Ugyanazokat a jogokat és juttatásokat, mint a megválasztott P. B. tagoknak. (Kiss elvtárs közlése szerint erre van régi határozat.)
Házi Árpád elvtárs:
Beosztásának megfelelő fizetést munkahelyétől kapja szeptember hó 1-től. Kérésének megfelelően kisebb lakásba költöztetését, lakásfenntartási költségeket, személyzeti fizetést, közüzemi díjakat és kertfenntartási költségeit elköltözéséig térítsük.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek: 
            lakbér                          1176.-Ft
            közüzemi díjak             430.-Ft 
            tüzelő                             977.-Ft 
            kertfenntartás               325.-Ft
            személyzeti fizetés      468.-Ft
                                                 3376.-Ft

Horváth Márton elvtárs:

Beosztásának megfelelő osztályvezetői fizetést és személyi pótlékként 2000.-Ft-ot (ezzel régi fizetését kapja meg.).
Kérésének megfelelően kisebb lakásba költöztetését, lakásfenntartási költségeket, személyzeti fizetést, közüzemi díjakat és kertfenntartási költségeit elköltözéséig térítsük.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek: 
            lakbér                            657.-Ft
            közüzemi díjak             432.-Ft
            tüzelő                           1018.-Ft
            kertfenntartás               475.-Ft
            személyzeti fizetés    1455.-Ft
Szabó István elvtárs:
Beosztásának megfelelő fizetést munkahelyétől kapja szeptember hó 1-től. Eddigi lakásfenntartási, kertfenntartási, személyzeti és egyéb költségeket fizesse az általános részben meghatározott időponttól.
Kérésének megfelelően továbbra is biztosítsuk tüzelő szükségletét.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek: 
            lakbér                          320.-Ft
            közüzemi díjak           246.-Ft
            tüzelő                           742.-Ft
            kertfenntartás             120.-Ft
            személyzeti fizetés    588.-Ft
                                                2016.-Ft
Apró Antal elvtárs: 
            Beosztásának megfelelő fizetést munkahelyétől kapja szeptember hó 1-től.
Kérésének megfelelően kisebb lakásba költöztetését, lakásfenntartási költségeket, személyzeti fizetést, közüzemi díjakat és kertfenntartás költségeit elköltözéséig térítsük. Új házba történő költöztetése után az ottani költségektől függően tudja a problémáit felvetni.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek:
            lakbér                          600.-Ft
            közüzemi díjak           360.-Ft
            tüzelő                           802.-Ft
            kertfenntartás               80.-Ft
            személyzeti fizetés    550.-Ft
                                               2392.-Ft
Piros László elvtárs: 
            Beosztásának megfelelő fizetést munkahelyétől kapja szeptember hó 1-től.
Eddigi lakásfenntartási, kertfenntartási, személyzeti és egyéb költségeket fizesse az általános részben meghatározott időponttól.
Kérésének megfelelően továbbra is biztosítsuk tüzelő szükségletét.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek: 
            lakbér                          576.-Ft
            közüzemi díjak          190.-Ft
            tüzelő                          653.-Ft
            kertfenntartás            150.-Ft
            személyzeti fizetés   728.-Ft
                                               2297.-Ft

Rónai Sándor elvtárs: 
            Beosztásának megfelelő fizetést munkahelyétől kapja szeptember 1-től.
Eddigi lakásfenntartási, kertfenntartási, személyzeti és egyéb költségeket fizesse az általános részben meghatározott időponttól.
Eddigieknek megfelelően továbbra is biztosítsuk tüzelő szükségletét.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek: 
            lakbér                            720.-Ft
            közüzemi díjak            571.-Ft
            tüzelő                          1361.-Ft
            kertfenntartás              167.-Ft
            személyzeti fizetés   1260.-Ft
                                                 4079.-Ft

Dénes István elvtárs:
Fizetését szeptember hó 1-től a DISZ folyósítsa, amely legyen azonos a Budapesti Pártbizottság titkári fizetésével, 4200.-Ft-tal.
Eddigi lakásfenntartási, kertfenntartási, személyzeti és egyéb költségeket fizesse az általános részben meghatározott időponttól.
Eddigieknek megfelelően továbbra is biztosítsuk tüzelő szükségletét.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek: 
            lakbér                          319.-Ft
            közüzemi díjak           560.-Ft
            tüzelő                        1138.-Ft
            kertfenntartás            646.-Ft
            személyzeti fizetés 1237.-Ft
                                               3900.-Ft

Harustyák József elvtárs: 
            Beosztásának megfelelő fizetést munkahelyétől kapja szeptember hó 1-től.
Kérésének megfelelően kisebb lakásba költöztetését, lakásfenntartási költségeket, személyzeti fizetést, közüzemi díjakat és kertfenntartási költségeit elköltözéséig térítsük. Új lakásba történő költözése után az ottani költségektől függően fogjuk problémáit felvetni.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek: 
            lakbér                          221.-Ft
            közüzemi díjak           152.-Ft
            tüzelő                           293.-Ft
            kertfenntartás               20.-Ft
            személyzeti fizetés    576.-Ft
                                               1262.-Ft

IV.
Nem P. B. tagok, de eddig juttatásban részesülő elvtársak.
Kovács István elvtárs:
Amíg két háztartást tart fenn, 1000.-Ft fizetés-kiegészítés (fizetése 3400.-Ft.)
Kérésének megfelelően a házmester fizetését, háztartási alkalmazott fizetésének 50%-át, esetenként a kert rendbehozatalát és lakbér mérséklését.
Eddigi juttatásainak: lakásfenntartási költségek, házbér, berendezés- és felszerelés-pótlás, személyzeti fizetés, közüzemi díjak fedezését október 1-ig.
Pártüdülő szolgáltatásait az egy háztartásban élő, ellátott családtagokkal együtt.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek: 
            lakbér                          1077.-Ft
            közüzemi díjak             888.-Ft
            tüzelő                           1178.-Ft
            személyzeti fizetés      770.-Ft
                                                  3913.-Ft
A kert fenntartását eddig az ÁVH végeztette, így adat nem áll rendelkezésünkre.

Vas Zoltán elvtárs:
Nem kér semmi támogatást, de javasoljuk, amíg két háztartást tart fenn a fűtési költségek térítését.
Eddigi juttatásainak: lakásfenntartási költségek, házbér, berendezés- és felszerelés-pótlás, személyzeti fizetés, közüzemi díjak fedezését október 1-ig.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek: 
            lakbér                            694.-Ft
            közüzemi díjak             476.-Ft
            tüzelő                           1750.-Ft
            kertfenntartás               218.-Ft
            személyzeti fizetés    1200.-Ft
                                                  4338.-Ft
Nógrádi Sándor elvtárs:
Kérésének megfelelően tüzelő szükségletének biztosítását és háztartási alkalmazott fizetésének térítését tartsuk fenn. Eddigi juttatásainak: lakásfenntartási költségek, házbér, kertfenntartási költségek, berendezés- és felszerelés-pótlás, személyzeti fizetés, közüzemi díjak fedezését október 1-ig.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek: 
            lakbér                         1028.-Ft
            közüzemi díjak            246.-Ft
            tüzelő                            978.-Ft
            kertfenntartás              150.-Ft
            személyzeti fizetés   1057.-Ft
                                                 3459.-Ft

Pártüdülők szolgáltatásait az egy háztartásban élő, ellátott családtagokkal együtt.

Friss István elvtárs:
Támogatást nem kér, mivel jövedelme emelkedett a Tudományos Akadémia havi 2000 Ft-os tiszteletdíjával és képviselői fizetéssel.
Javasoljuk az eddigi 860.-Ft-os havi fizetés-kiegészítés fenntartását.
Eddigi juttatásainak: lakásfenntartási költségek, házbér, tüzelő, kertfenntartás, berendezés- és felszereléspótlás, személyzeti fizetés, közüzemi díjak fedezését október 1-ig.
Jelenlegi havi lakásfenntartási költségek: 
            lakbér                          303.-Ft
            közüzemi díjak           323.-Ft
            tüzelő                           950.-Ft
            kertfenntartás             160.-Ft
            személyzeti fizetés    562.-Ft
                                                2298.-Ft

Pártüdülők szolgáltatásait az egy háztartásban élő, ellátott családtagokkal együtt.

Olt Károly elvtárs:
Balatonaligai üdülő szolgáltatásait ebben az évben az egy háztartásban élő, ellátott családtagokkal együtt.

Budapest, 1953. augusztus 10.

                                                                                              Ács Lajos s.k.
                                                                                              Sátor János s.k.

A PB az alábbi határozatot hozta:

8./ A Politikai Bizottság tagjainak gazdasági ellátottsága. Előadó: Ács Lajos elvtárs.
A Politikai Bizottság a javaslatot az alábbi kiegészítéssel fogadja el.

A P.B. tagjai és a K. V. titkára is ugyanolyan ellátásba (sic!) részesülnek, mint a P. B. tagjai.

Révai József elvtársnak a P. B. tagoknak járó juttatást, Friss István elvtársnak eddigi juttatásait kell biztosítani.

MOL M-KS 276. f. 53. cs. 131 ő. e. Az MDP PB 1953. augusztus 12-i ülésére készített eredeti, géppel írt előterjesztés.

Állami felső vezetők fizetése 1953-ban

Előterjesztés
a Politikai Bizottsághoz

Jelenleg az állami legfelsőbb funkciókban a legmagasabb fizetés a miniszteri fizetés; melynek összege havi 5750 Ft. Ugyanezt a fizetést kapják a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke, a Minisztertanács elnöke és a miniszterelnök-helyettesek is. Minthogy felvetődött annak szükségessége, hogy a Népköztársaság Elnöki Tanácsa elnökének fizetését fel kell emelni, egyidejűleg indokolt rendezni a Minisztertanács elnöke és helyettesei fizetését is.

Határozati javaslat

 

A Népköztársaság Elnöki Tanácsa elnökének
és a Minisztertanács Elnökének fizetését                     havi 7500 Ft-ban
a miniszterelnök-helyettesek fizetését                           havi 6500 Ft-ban
kell megállapítani.

Budapest, 1953. szeptember 8.

                                                                                              Olt Károly

Határozat: A Politikai Bizottság csak a Népköztársaság Elnöki Tanácsa elnökének fizetésére vonatkozó javaslatot fogadja el.

MOL M-KS-276. f. 53. cs. 136. ő. e. Olt Károly előterjesztése a Politikai Bizottság 1953. szeptember 12-i rendkívüli ülésére. Eredeti géppel írt dokumentum.

A legfőbb párt és állami vezetők fizetése 1963-ban

Különfélék [részlet]

„5.) Nyers Rezső szóbeli bejelentése alapján a Politikai Bizottság jóváhagyólag tudomásul veszi Nyers Rezső elvtárs tájékoztatóját az uránérccel kapcsolatos tárgyalásokról.
Az Államgazdasági Bizottság javaslatát elfogadva helyesli, hogy a legfelsőbb párt- és állami vezetők fizetését - tekintettel nagyobb felelősségükre és társadalmi kötelezettségükre - a minisztereknél magasabb összegben állapítsák meg. Ennek megfelelően a párt első titkárának fizetése 13 500 forint, az Elnöki Tanács elnökének fizetése 13 000 forint, a Minisztertanács elnökének fizetése 12 500 forint, a miniszterelnök-helyettesek fizetése pedig 11 000 Ft legyen.
Dobi István elvtárs jelenlegi fizetése ne csökkenjen, maradjon változatlan."

MOL M-KS 288. f. 5/323. ő. e. Jegyzőkönyv a Politikai Bizottság 1963. december 21-i üléséről.

Címkék: 
MDP [2]
Magyar Dolgozók Pártja [3]
Kádár János [4]
MSZMP [5]
Kiadás: 
6. évfolyam (2006) 1. szám

Forrás webcím:https://www.archivnet.hu/gazdasag/a_hatalmi_elit_jovedelme_az_50es_evekben.html?oldal=1

Hivatkozások
[1] https://www.archivnet.hu/gazdasag/a_hatalmi_elit_jovedelme_az_50es_evekben.html [2] https://www.archivnet.hu/cimkek/mdp [3] https://www.archivnet.hu/cimkek/magyar-dolgozok-partja [4] https://www.archivnet.hu/cimkek/kadar-janos [5] https://www.archivnet.hu/cimkek/mszmp