archivnet.hu
Publikálta: archivnet.hu (https://www.archivnet.hu)

Címlap > Kísérletek a Keresztény Demokrata Néppárt politikai elismertetésére 1945-ben

Kísérletek a Keresztény Demokrata Néppárt politikai elismertetésére 1945-ben [1]

„Mindszenty az utóbbi időben egyre jobban Barankovics ellen foglalt állás, s vagy 3 hete magához hívatta és közölte vele, hogy [a] Pálffy elleni támadó nyilatkozatait katolikus szempontból nem tartja megfelelőeknek, a Hazánkról pedig hűvösen nyilatkozott, egyáltalában nem adta a lapra áldását. Barankovicsot ez a prímási részről tapasztalható ellenszenv viszi a demokrácia felé..."

Keresztes Csaba - Kiss András

Bevezetés

A második világháború befejeződésével kétségtelenül új korszak köszöntött be a világban és Magyarországon egyaránt. Az 1945-ös történelmi fordulat, a megszálló német csapatok kiűzése Magyarországról, ezzel egyidejűleg a szovjet hadsereg folyamatos térnyerése és megszállása fokozatosan arra ébresztette rá a belpolitikai erők képviselőit, hogy Európának ezen a részén a Szovjetunió akarata fog érvényesülni. A Horthy-rendszer, a „régi Magyarország" államberendezkedése végérvényesen eltűnt.

1945 folyamán az újraszerveződő és az újonnan alakult politikai pártok megindították a lázas szervezőmunkát tömegbázisuk és szervezetük kiszélesítésére, mindezt úgy, hogy az ország egyes pontjain még harcok dúltak.

Az 1945. év minden bizonnyal a leginkább eseménydús esztendők egyike a magyar történelemben. 1945. január 20-án Magyarország fegyverszüneti megállapodást kötött a szövetséges hatalmakkal, ami jelezte az ország második világháborús részvételének súlyos következményeit. A belpolitikában kialakult új politikai helyzetben a politikai erők többsége nem láthatta előre, hogy a szovjetek támogatásával a Magyar Kommunista Párt (MKP) totalitárius diktatúrát fog kiépíteni. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a magyar állam sorsa a koalíciós időszak sikeres vagy sikertelen bel- és külpolitikájának eredményétől függött. Ebben a helyzetben a már ellenzéki múlttal rendelkező pártok, mint például a Kisgazdapárt, a Szociáldemokrata Párt minden lehetőséget megragadtak a politikai kezdeményezésre. A Magyar Kommunista Párt dominanciája - köszönhetően a szovjetek, illetve a Szövetséges Ellenőrző Bizottság hathatós beavatkozásának - azonban egyre jobban érvényesült. Az ország helyzetét reálisan látó politikusok mindent megtettek e folyamat visszaszorítására. A Magyar Nemzeti Függetlenségi Frontba tömörült (MNFF), többnyire baloldali irányultságú pártok mellett keresztény, pontosabban katolikus világnézetű politikai formációk is léteztek, és a háború befejeződése után helyet igényeltek maguknak a politikai életben.

A deklaráltan vallásos keresztény közéleti szereplők 1944 tavaszán már elhatározták egy keresztény (katolikus) párt megalakítását, ám a szervezetük kiépítésére akkor nem kerülhetett sor. 1944. október közepén 

gróf Pálffy József
[X] Pálffy József, gróf (1904–1988), földbirtokos, politikus. 1945 előtt kormánypárti képviselő, antifasiszta mozgalmak támogatója. 1945-ben a szovjet irányítású Szövetséges Ellenőrző Bizottság nem engedte a párt indulását a választáson. Pálffy József először a Polgári Demokrata Párthoz, majd a Magyar Szabadság Párthoz csatlakozott. A Magyar Szabadság Párt 1947. júliusi feloszlatása után emigrált.
 vezetésével megalakították a Keresztény Demokrata Néppárt (KDNP) elnevezésű pártot, amely azonban a nyilas hatalomátvétel miatt nem tudott érdemi működést kifejteni. Pálffy azonban részt vett az ellenállást szervező Magyar Frontban, és ezen érdemét később el is 
ismerték
[X] IZSÁK LAJOS: A Keresztény Demokrata Néppárt és a Demokrata Néppárt 1944–1949. Kossuth Könyvkiadó, Bp., 1985. 31–34.
. 

Az 1944 decemberétől Debrecenben működő Ideiglenes Nemzeti Kormány néhány tagja támogatásáról biztosította a pártot, így például a miniszterelnök, dálnoki Miklós Béla is. (Lásd az 5. számú dokumentumot!) Ezt követően Szegeden 

Kerkai Jenő
[X] P. Kerkai Jenő (1934-ig Czinder) (1904–1970), jezsuita szerzetes. 1935 nyarán ő alapította meg a KALOT-ot.
 és 
Bálint Sándor
[X] Bálint Sándor (1904–1980), néprajztudós. A KDNP vezetőségi tagja, a pártszakadás után Barankovics Istvánhoz csatlakozott. 1945 és 1948 között a párt képviselője az országgyűlésben.
 irányításával a KDNP megtartotta a zászlóbontó gyűlését. Hamarosan megindult a szervezőmunka, amelybe számos ismertebb katolikus közéleti személyiség is bekapcsolódott, mint például 
Slachta Margit
[X] Slachta Margit (1884–1974), szerzetesnővér, politikus. 1918-ban kapcsolódott be, kereszténypárti politikai programmal a politikába. 1945-ben saját pártjának, a Keresztény Női Tábor programjával jutott újra mandátumhoz. 1949-től haláláig emigrációban élt.
 és 
Varga László
[X] Varga László (1910–2003), ügyvéd, kereszténydemokrata politikus. 1947–1948-ban a párt országgyűlési képviselője. 1948-ban emigrált.
.

Hamarosan a párt programját is közzétették. Ebben a keresztény értékek képviseletének szándékát nyilvánították ki, a vallást közügynek tekintették, és hangsúlyozták az egyház neveléshez való jogát. Követelték ezen kívül a szólás, a gyülekezési és egyesülési szabadság biztosítását. Kiálltak a földreform mellett, melyet főleg telepítéssel kívántak megoldani, hogy minél több önálló birtokos gazdálkodó dolgozhasson a saját földjén.

A pártvezetés azonban a meghirdetett elveket nem tudta pártszervezéssel terjeszteni és népszerűsíteni: ehhez hiányzott a párt hivatalos elismerése. Pálffy József 1945 első hónapjaiban mindent megtett, hogy elfogadtassa magát és pártját az ország új vezetésével. Számos fórumon és különféle formában bejelentette hivatalos elismerésének igényét, többször fordult a legilletékesebbhez, a belügyminiszterhez. (Lásd a 2. és 3. számú dokumentumokat!). A legtöbb helyről kitérő válaszokat kapott és a - a baloldali pártok nyomására - a kormány igyekezett kitérni a pártalakítás jóváhagyása elől. (Rákosi Mátyás már az egyik, 1945. február végi beszédében egyenesen reakciósnak és a régi, bukottnak nevezett politika folytatójának nevezte a tömörülést.) Elutasító módon reagált az Ideiglenes Nemzetgyűlés (INGY) Politikai Bizottsága is, ahol végeredményben azt állapították meg, hogy nem lehet biztos információkat tudni a szerveződő pártról, de legalábbis a bizottság résztvevői nincsenek meggyőződve arról, hogy a párt tagjainak múltja „tiszta" és mentes minden fasiszta ideológiától. (Lásd az 1. és a 6. számú dokumentumot!)

 

Jellemző a Budapesti Nemzeti Bizottság (BNB) véleménye a pártról. A Bizottság 1945. április 18-án tárgyalta meg az engedélyezés ügyét. A pártok képviselőinek mindegyike aggályát fejezte ki az új párt tervezett működése kapcsán. Szavaikból a „demokrácia" féltése, a meglévő egység felbomlásának veszélye, sőt a nemzet demokratikus „átnevelése" feladatának meghiúsulása 

csendült ki
[X] Részletesen lásd: A Budapesti Nemzeti Bizottság jegyzőkönyvei 1945–1946. Szerk. GÁSPÁR FERENC–HAVASI LÁSZLÓ. Budapest Főváros Levéltára, Bp., 1975. 97–99.
.

Végül úgy döntöttek, hogy a bizottságnak nincs joga új pártalakuláshoz engedélyt adni, a Magyar Nemzeti Függetlenségi Frontba a pártalakulatot nem vették be. (Lásd a 4. számú dokumentumot!)

Ugyanezen a napon a Minisztertanács is tárgyalta a párt legális működésének kérdését. Itt Miklós Béla miniszterelnök bejelentette, hogy a párt működését tudomásul veszi, mivel a párt aktívan részt vett az ellenállási mozgalomban. A miniszterek többsége azonban kétségeit hangoztatta: a külügyminiszter külpolitikai okokból tartotta nemkívánatosnak egy konzervatív párt megindulását („veszélyezteti azt a jó viszonyt, amely köztünk és a szövetségesek között létrejött"). Más miniszterek sem látták alkalmasnak egy újabb párt megindulását, egyedül a kultuszminiszter jelentette ki, hogy egy demokráciában annyi párt alakul meg, amennyi akar. A katolikus pap, Balog István miniszterelnökségi államtitkár is aggályait 

fejezte ki
[X] Dálnoki Miklós Béla kormányának (Ideiglenes Nemzeti Kormány) minisztertanácsi jegyzőkönyvei, 1944. december 23.–1945. november 15. A kötet. Szerkesztette, a jegyzeteket és a bevezető tanulmányt írta Szűcs László. Magyar Országos Levéltár, Bp., 1997. 332–334.
, hogy a keresztény pártnév alatt „a papságot és az egyházakat nem fogják-e antidemokratikus működésükkel kompromittálni."

Nem segített a párt ügyén a Katolikus Püspöki Kar közreműködése sem. Az egyház kezdetben, vagyis 1945 első hónapjaiban még aktívan támogatta Pálffyt és a KDNP-t, amin az sem változtatott, hogy a párt április végén megvált a „Keresztény" jelzőtől, és Demokrata Néppárt (DNP) néven tevékenykedett tovább.

A párt megindítása körül 

Bánáss László
[X] Bánáss László (1888–1949), római katolikus pap. 1912-ben szentelték pappá, 1946. szeptembertől haláláig a veszprémi egyházmegye püspöke.
 veszprémi püspök bábáskodott a leginkább. Több fórumon felszólalt a párt érdekében, és 1945 áprilisában levelet is küldött Erdei Ferenc belügyminiszternek, amelyben éles kritikával illette a párt működésének akadályozását. 
Kijelentette
[X] MNL OL XIX–B–1–n–7–sz.n.–1945. (1. doboz).
, hogy „rá fogsz jönni arra, hogy olyan erőkben nem bíztatok meg, melyek őszintén ajánlották fel szolgálataikat, és amely erők nélkül tartósan szilárd kormányzat nem képzelhető el."

A párt az elutasítások és a halogató taktika ellenére élénk politikai tevékenységbe kezdett.

A pártvezetőség tagjai a nyár folyamán egyre határozottabban fogalmazták meg a párt politikai irányvonaláról vallott gondolataikat. Pálffy József egyértelműen elhatárolta pártját az 1945 előtti korszak politikájától és annak keresztény pártjaitól. Ez az elhatárolás egyébként kettős volt: az MNFF pártjaival és irányával szemben is kifejezte bizalmatlanságát és pártja távolságtartását. Pálffy József eszménye a polgári jellegű demokrácia volt, ezért is kárhoztatta például a gazdaságtalan kisbirtokokat eredményező földreformot.

A politikai artikuláció magával hozta a párton belüli véleménykülönbségek megjelenését is. Ekkoriban a párt világnézete egyértelműen konzervatív színezetű volt, ezért a baloldali eszmékkel erősebben szimpatizáló politikusok egy idő után kritikával szemlélték a párt tevékenységét. 

Barankovics István
[X] Barankovics István (1906–1974), hírlapíró, politikus. Keresztény egyesületek és mozgalmak vezéralakja. 1943-tól a Magyar Nemzet című napilap szerkesztője. 1945-től a Keresztény Demokrata Néppárt, majd a Demokrata Néppárt főtitkára. 1949-ben külföldre távozott.
, a párt másik jelentős személyisége számos fontos kérdésben nem értett egyet Pálffyval, sőt ezen kívül a pártban politizáló régi vágású, konzervatív gondolkodású politikusok szerepeltetésével. Fő gondolatként szorgalmazta a baloldali pártokhoz való közeledést.

Még 1945 nyarán háromtagú intézőbizottság került a párt élére, Pálffy, Barankovics és 

Ugrin József
[X] Ugrin József (1910–1993), kereszténydemokrata politikus. A KALOT vezető munkatársa, majd főtitkára, a KDNP egyik alapítója.
 személyében, ez az áthidaló megoldás azonban nem hozta meg a várt eredményt: Pálffy József és Barankovics István között a kapcsolatot személyi ellentétek mérgezték meg. A párton belül két csoport alakult ki, amelyek Pálffy és Barankovics irányításával megkezdték a harcot a vezetés megszerzéséért. Augusztusban a Pálffy-féle csoport átvette a kezdeményezést, és az augusztus 28-ai a pártértekezleten új vezetőséget választottak, amelyből kihagyták Barankovicsot és támogatóit. Barankovics egyrészt Mindszenty József esztergomi érsekhez fordult, másrészt kérelemmel folyamodott az Országos Nemzeti Bizottsághoz (ONB) is, hogy az ő, szintén Demokrata Néppárt nevű pártalakulatának az indulását engedélyezzék a választásokon.

Időközben megjelent az a választójogi rendelet, amely - más egyéb kritériumok mellett - az ONB hatáskörébe utalta a választásokon indulni kívánó pártok engedélyezését. Ebből már látni lehetett, hogy nem minden létező és magát elfogadtatni kívánó párt indulása lesz lehetséges a választásokon, ami ellen Pálffy ki is fejezte a tiltakozását. (Lásd a 7. számú dokumentumot!)

A DNP-n belüli feszültséget végül valóban az ONB „oldotta meg", és szeptember végén csupán a „baloldalibb" jellegű Barankovics-pártformáció indulását engedélyezte a választásokon. Jóllehet a keresztény jelző már korábban kikerült a párt nevéből, pártjelvényük, melyben a keresztet szerepeltették volna, ürügyet szolgáltatott a párt tevékenységének akadályozására. A Miniszterelnökség a kereszt használatát a Katolikus Püspöki Kar hozzájárulásához kötötte. (Lásd a 8. sz. dokumentumot!)


 

A katolikus politikai erők szeptembertől legálisan csak Barankovics István mögött tudtak felsorakozni, és a konzervatívabb közéleti személyek kiszorultak a politikai életből.

1945. november 4-én tartották a második világháború utáni Magyarország első demokratikus választását. A választásokon a Független Kisgazdapárt 57%-kal nyert, jócskán megelőzve a három baloldali pártot, azaz a kommunistákat, a szociáldemokratákat és a parasztpártiakat. Mivel az ország szovjet befolyási övezetnek számított, a papírforma ellenére a kisgazdák nem alakíthattak önállóan kormányt, a szovjet hegemóniájú SZEB-ben a „demokratikus" alapokon nyugvó koalíciós kormány megalakítása mellett döntöttek.

Az 1945. év őszének első két hónapja a választásokra történő felkészüléssel telt, ám az 1945. novemberi nemzetgyűlési választásokon a Barankovics-féle DNP sem tudott önállóan indulni. Végül a választásokon a Barankovics István vezette pártformáció a Kisgazdapárttal kötött választási megállapodás révén két képviselőt, 

Bálint Sándort
[X] Bálint Sándor (1904–1980) magyar néprajzkutató és művészettörténész, a 20. századi magyar néprajz és folklorisztika egyik legnagyobb alakja. 1945–1948 között a Kereszténydemokrata Néppárt tagja. 1947–1965-ig egyetemi tanár, ekkor „rendszerellenes izgatás” vádjával felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. 1966-ban kényszerű nyugdíjba vonult.
 és 
Eckhardt Sándort
[X] Eckhardt Sándor (1890–1969), irodalomtörténész, nyelvész. 1923-tól 1958-ig egyetemi tanár. 1945 és 1949 között a KDNP-ben politizált.
 juttatott a parlamentbe.

Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy az 1945. évi katolikus belpolitikai küzdelmek, elsődlegesen a Pálffy és Barankovics között elmélyülő feszültségek és a pártba tömörülő régi szalonképtelen kereszténypárti személyek miatt 1945-ben nem sikerült egy olyan katolikus párt létrehozása, amely maga mögött tudhatta volna a katolikus egyházi hierarchia bizalmát és támogatását. A választásokat követő két évben a DNP mind nagyobb támogatásra tett szert, főleg a Kisgazdapárt bomlásának következményeképpen. Az 1947. évi választásokon 62 képviselőt küldhetett az országgyűlésbe. A párt politikája és tevékenysége szemben állt a hatalmat egyre gyorsuló ütemben megragadó kommunista párt elképzeléseivel szemben, ezért működését akadályozták, és a párt 1949 elején bejelentette feloszlását. Barankovics István külföldre emigrált.

A most közölt dokumentumok egyrészt a Keresztény Demokrata Néppárt elismertetési törekvéseiről, annak buktatóiról adnak képet, és még közvetlenül a választások előtti helyzetet tükrözik. E források a katolikus politika (és azon keresztül végeredményben a belpolitika) kulisszái mögötti eseményekről szólnak. Az egyik terjedelmes dokumentum azonban mélyebbre nyúlva az 1945. évi politikai katolicizmus küzdelmeibe és kendőzetlen intrikáiba is bepillantást enged. Ebből a szempontból mindenképpen figyelemre méltó, ahogy a katolikus politika 1945. évi szervezkedéséről szóló novemberi dokumentum feltárja a háttérben megbúvó politikai-személyi és emberi kapcsolatok rendkívül kusza hálózatát. (Lásd a 9. számú dokumentumot!) Elmondható, hogy a rendszeresen ismétlődő belpolitikai válságok közepette a koalíciós időszak pártjain belül is általánosan jellemzők voltak a belharcok, amelyben nagy szerepet játszott az MKP taktikája is. Fontos azonban látnunk, hogy nem minden esetben a kommunisták voltak a felelősek, az esetek jelentős részében a feszültségeket nagymértékben az egyes személyek ellentétei okozták. A katolikus politikusok belső harcairól szóló feljegyzés 

Ortutay Gyula
[X] Ortutay Gyula (1910–1978), néprajztudós, kisgazdapárti-, illetve kommunista politikus. 1945 elejétől 1947. márciusig a tájékoztatási szervek vezetője, majd ekkortól 1950-ig vallás- és közoktatásügyi miniszter.
 vallás- és közoktatásügyi miniszter miniszteri iratai között maradt fent. A feljegyzést szerzője, aki szintén ismeretlen, nem dátumozta, amely a korban általános gyakorlat volt. Feltételezhetjük, hogy a dokumentum éppen Ortutay Gyula részére készült, aki ekkor még a Magyar Központi Híradó Rt. élén állt (egészen miniszteri kinevezéséig). Szintén csak feltételezésünk, hogy mint deklaráltan baloldali kisgazda politikus, sőt mit több, a kommunista párt beépített embere a Kisgazdapártban, már ekkor rálátással rendelkezett a magyar belpolitikai életre, azon belül is a katolikus politika szervezkedéseire.

A feljegyzés szinte végig sarkosan fogalmazza meg a párton belül lezajlott eseményeket. A Pálffy-Barankovics vitát úgy magyarázza, hogy míg „Pálffy demokratikus érzületű fiatal arisztokrata volt, Barankovics azonban jobbra szorította, s miközben Pálffy kritikával fordult a rendszer felé, Barankovics egyre több megértéssel szólt a demokráciáról." A névtelen szerző 

KALOT-ot
[X] A Katolikus Agrárifjúsági Legényegyesületek Országos Testületét (KALOT) 1935-ben a parasztifjúság keresztény szellemben történő nevelésére és érdekvédelmére alapították. 1946-ban betiltották.
 tartotta a párt legfőbb szervezőerejének, és jó ismeretekkel rendelkezett a különféle egyházi és arisztokrata személyiségek intrikáiról, amelyekkel a két csoport közötti küzdelmeket folytatták.

Mindazonáltal a forráshoz óvatosan kell közelítenünk, hiszen olyan elemeket tartalmaz, amelyek az aktuális szóbeszéd, pletykák, híresztelések és dezinformációk mentén születtek, továbbá felsejlik benne készítőjének álláspontja, gondolatmenete. A források által közölt információk ez által némi magyarázatot is adnak az 1945. évi eseményekről, elsődlegesen pedig az 1945. évi választásokon való indulás ádáz és küzdelmes időszakról.

A dokumentumok közlése során az egyértelmű elgépeléseket és a hibásan írt személyneveket javítottuk, a neveket és a fogalmakat magyarázó jegyzetekkel láttuk el. A feljegyzésben folytatólagosan Kalotnak írt mozaikszót minden esetben KALOT-ra módosítottuk.

Források

 

Részlet az Ideiglenes Nemzetgyűlés Politikai Bizottsága jegyzőkönyvéből

1945. március 12.

  

Jegyzőkönyv

felvétetett az Ideiglenes Nemzetgyűlés Politikai Bizottságának 1945. évi március 12-én a miniszterelnökség tanácstermében tartott üléséről

 

[

...
[X] Az ülésen részt vevő pártok képviselőinek neveit, valamint az első napirendi pontok szövegét nem közöljük.

 

8.) [

...
[X] 8. napirendi pontként a Köztársaság Párt elismerésének kérdését tárgyalták meg.

Bánáss László: Analóg kérdést vet fel. A Magyar Frontban részt vettek a katolikus és a református szervezetek is. Tagjaik a legveszélyesebb munkában részt vettek. Katolikus szervezet akkor alakult meg, a 

Katolikus Néppárt
[X] Bánáss László a Keresztény Demokrata Néppárt megalakulására és az antifasiszta ellenállásban való részvételére utalt.
, és kérdi, hogy a Magyar Frontban való részvétel bizonyos előjogokat biztosít-e.

Tildy Zoltán: Erről a kérdésről sokat beszéltek. Tény az, hogy a katolikus és a református szervezetek a Magyar Front munkájában részt vettek és a legveszedelmesebb munkákat vállalták. A Magyar Front egyik ülésén a Kommunista, a Szocialista [!] és [a] Kisgazda Párt felvette egyenlő tagként a Katolikus Néppártot és [a] Nemzeti Parasztpártot. De itt is a jelentkezésen volt a hiba. Sokan csak Pálffy József és közvetlen környezetét ismerték. 

Budán Közi-Horváth
[X] Közi-Horváth József (1903–1988), római katolikus pap. A katolikus tömegszervezetek munkájában vállalt szerepet. 1948-ban külföldre távozott.
 jelentkezett a Katolikus Néppárt nevében. Őróla köztudomású, hogy tulajdonképpen nyilas beállítottságú volt, és Közi-Horváth-tal minden együttes működést megtagad.

Révai József: Örömmel üdvözölték a pártok jelentkezését, azonban a Katolikus Néppárt 1944 márciusában alakult meg, és most nem tudják, hogy tulajdonképpen kivel állnak szemben.

Tildy Zoltán: A Katolikus Néppártot kérték, hogy folyjon bele a munkákba és a szervezésbe, de ez nem történt meg.

Révai József: A Katolikus Néppárt deklarálja, hogy a párt nem folytatása az előzetes 

Katolikus Néppártnak
[X] Révai vélhetően az 1894 és 1914 között működött, konzervatív szemléletű Katolikus Néppártra utalt.
, elutasítván mindenféle szövetséget azokkal, akik a 
Közi-Horváthok és Nyisztorok
[X] Nyisztor Zoltán (1893–1979), római katolikus pap, újságíró. 1945-ben korábbi antibolsevista és jobboldali érzelmű magatartása miatt letartóztatták. Kiszabadulása után külföldre távozott.
 örökségét akarják folytatni. Állásfoglalás kell a régi elemek ellen. Úgy látják, hogy a Katolikus Néppártban nincs biztosítva az, hogy nincsenek fasiszta elemek. Sőt...

[

...
[X] A párt felvételének ügyét több hozzászólás és határozathozatal nélkül lezárták.

 

Jelzet: MNL OL XVIII-5-1945. március 12. (1. doboz.) - Az államhatalom felsőbb szervei Ideiglenes Nemzetgyűlés Politikai Bizottsága. - Eredeti, géppel írt, aláírás nélküli tisztázat.

 

 

Pálffy József levele Erdei Ferenc belügyminiszterhez a Néppárt háború alatti tevékenységéről

Debrecen, 1945. március 27.

 

Belügyminiszter Úr!

 

A Magyar Frontban együttműködő pártok kifejezett elismerése alapján újból napirendre kérjük tűzni a Keresztény Demokrata Néppárt (röviden: Demokrata Néppárt) jogfolytonosságát. Kérjük elismerni a párt szervezésének szabadságát, a törvényhozásban való részvételét és az új, demokratikus Magyarországban való együttműködését. Alább újból ismertetjük azokat a történeti tényeket, amelyek bizonyítják jogos helyünket a most együttműködő pártok között. Ez alkalommal leszögezni kívánjuk azt is, hogy miként az illegalitás idején a Magyar Fronton belül öntevékenyen vettük ki a részünket a többi pártokkal együtt az ellenállási harcból, úgy most is ki akarjuk venni részünket a romok eltakarításából és az ország újjáépítéséből. Ha már a fasiszta-hitlerista rémuralom megdöntésére irányuló erőkifejtésből kivettük részünket konkrét segítséget nyújtva a többi pártoknak, nem mondhatunk le arról a jogunkról és kötelességünkről sem, hogy kivegyük részünket a demokratikus Magyarország felépítésének munkájából is.

A demokrácia elvi alapját illetően ugyanazokat az eszméket kívánjuk a tömegek előtt szolgálni és hirdetni, amelyeket a demokratikus magyar pártok közösen írtak zászlajukra, és amelyeket a nagy Szövetségesek kívánnak Európa újjáépítésében alapelvként szem előtt tartani. Éppen ezért, a Keresztény Demokrata Néppárt, mint a Magyar Front tagja és a demokratikus eszmék hirdetője, semmi körülmények között nem mondhat le létjogáról és a többi pártokkal való együttműködés teljes egyenjogúságáról.

A történeti tények a következők:

A Magyar Front keletkezése arra az időre nyúlik vissza, amikor még a német megszállást megelőzően közös magyar célok szolgálatára politikai barátságot kötött a Független Kisgazda [Polgári Párt] és a Szociáldemokrata Párt. A március 19-i fordulat után mindkét párt illegalitásba szorult, de folytatni igyekezett munkáját kiegészülve az együttműködést kereső egyes legitimista frakciókkal, majd rövidesen a katolikus társadalmi, gazdasági és kulturális szervezeteket az illegális munkába beállító és azokat képviselő Pálffy Józseffel és a református társadalmi szervezeteket képviselő 

Kenessey Pongráccal
[X] Kenessey Pongrác (1882–1950), főispán. Magyarország német megszállását követően otthonában rejtegette Szakasits Árpádot.
. Ennél a politikai együttesnél később bejelentette együttműködési szándékát a Béke Párt, amely később Kommunista Párt néven szerepelt a Magyar Frontban. Kora ősszel pedig bejelentette csatlakozását a Nemzeti Parasztpárt is.

A Magyar Frontban résztvevő katolikus szervezetek egységes politikai képviseletet teremtettek. Ennek megalakulását és a Magyar Frontban való további részvételét és képviseletét, az azonosság folytonosságát kihangsúlyozva, Pálffy József jelentette be és látta el. Másolatban csatoljuk a Magyar Frontban részt vett Független Kisgazda és [a] Szociáldemokrata Párt vezetőinek igazoló 

nyilatkozatát
[X] Az irat mellett mindkét nyilatkozat másolata megtalálható, szövegüket nem közöljük.
. Nemcsak a Magyar Front, hanem a Bíboros Hercegprímás Úr is jóváhagyólag tudomásul vette ennek az új pártnak [a] megalakulását különösképpen pedig azt a tényt is, hogy ennek az új pártnak semmiféle közössége nincs a múltban szereplő hasonló nevű pártokkal.

A Keresztény Demokrata Néppárt Magyar Frontban való közreműködése nem volt tiszta formalitás vagy a jövő létjogának biztosítására irányuló kísérletezés, hanem a konkrét és veszélyes illegális munkáknak [a] vállalása. Az illegalitás ideje alatt megjelent tiltakozó, felvilágosító és lelkesítő röpiratok előállításából és terjesztéséből oroszlánrészét vette ki ez a párt. Sőt amennyiben arra lehetőség nyílt, az illegális munkáról a külföldet is éppen ez a csoport értesítette a leginkább. A pártnak külön szervezete foglalkozott azzal is, hogy a katonák tömegét ellássa olyan iratokkal, melyek segítségével kivonhatták magukat a német szolgálatból. A politikai üldözöttek, nem utolsósorban a zsidó származásúak életmentéséből is a párt kötelékébe tartozó katolikus szervezetek köztudomásúan és sikeresen vették ki részüket. Továbbá számos, lehetőség szerinti szabotázsakció megszervezését és kivitelezését, úgymint német katonai autók zsákmányolását, fegyverek rejtegetését, robbantásokat a szervezeteinkben működő párttagok hajtották végre. Budapest ostromának küszöbén életük kockáztatásával párttagok mentek át a felszabadító orosz hadsereghez, és ott röpcédulaírással állottak a felszabadító hadsereg szolgálatára, mely tevékenységről orosz katonai köszönő irat is van kezünkben.

Ezek után természetes, hogy a német, nyilas hatóságok a lehető legerőteljesebben üldözték pártunkat és szervezeteinket. Elnökünk sokáig a Gestapo foglya volt, sokakat megkínoztak, sőt kivégeztek (többek között Kálló Ferenc t[ábori] 

esperest
[X] Kálló Ferenc (1884–1944), római katolikus pap. 1944 folyamán zsidómentő tevékenységet folytatott, amiért a nyilasok 1944 őszén elhurcolták és kivégezték.
) vagy Németországba hurcoltak.

A felsorolt tényeket jóllehet a múlt év folyamán bejelentettük, mindez ideig azonban a többi pártokkal való egyenjogúság elve hivatalos elismerést nem nyert. Ezért ügyünket a demokrácia alapelveire és tömegeinkre való tekintettel újból előterjesztjük, annál is inkább, mert ennek megtagadása ellenkeznék a jogfolytonosságnak és a demokratikus szabadságnak a többi pártok által is vallott eszméivel.

El nem ismertetésünk pedig a fentiek alapján nemcsak jogsérelem lenne, hanem súlyos történelmi felelősség is azokkal a népi demokratikus tömegekkel szemben, amelyek az ország felépítésében együttműködni és részt venni kívántak.

 

Debrecen, 1945. március 27.

 

Hazafias tisztelettel:

 

                                                                                                                      Pálffy József

                                                                                              a Keresztény Demokrata Néppárt

                                                                                              elnöke

 

 

Jelzet: MNL OL XIX-B-1-n-7-sz. n.-1945. (1. doboz) - Az államhatalom felsőbb szervei, Belügyminisztérium, Erdei Ferenc belügyminiszter iratai. - Eredeti, géppel írt és aláírással ellátott tisztázat.

 

 

Pálffy József levele a belügyminiszternek a párt elismerésének elhúzódásáról

Debrecen, 1945. április 1.

 

Belügyminiszter Úr!

 

Szükségesnek tartom a Keresztény Demokrata Néppárt, röviden Néppárt ügyében lefolytatott tárgyalásokat az alábbiakban leszögezni:

A múlt hó 28-án Belügyminiszter úr, 

Balogh államtitkár úr
[X] Balogh István (1894–1976), római katolikus pap, politikus. A Független Kisgazdapárt szegedi szervezetének megszervezője 1944-ben. A debreceni ideiglenes nemzetgyűlés tagja, 1944. decembertől 1947 májusáig a Miniszterelnökség államtitkára. A Kisgazdapártból kilépve 1947-ben megalakította a Független Demokrata Pártot.
, Bánáss prépost úr és Révai kommunista párti vezető úr előtt előadtam azokat a történeti és jogfolytonossági okokat, amelyek miatt a Néppárt elismertetését és politikai egyenrangúsításának ügyét újból napirendre kell tűzni. Az érveknek hatása alatt egyértelmű volt a vélemény a tekintetben, hogy a párt elismerése ellen kifogás nem emelhető, ha ez személyi összetételében és programjában a demokratikus követelményeknek megfelel. Belügyminiszter úr ezért felhívott arra, hogy a párt programját és vezetőségi jegyzékét 
mutassam be
[X] Az irat mellett mindkét jelzett dokumentum megtalálható, szövegüket nem közöljük.
, és egyben a jelenlévő urak előtt kötelezőleg kijelentette, hogy ha, és amennyiben a fenti adatok kifogás alá nem esnek, az engedélyt 24 óra alatt írásban kiadja.

Március 29-én Barankovics István és 

Zoltán Pál
[X] Zoltán Pál (1898–1989), kereszténydemokrata politikus. 1945 előtt a Magyar Dolgozók Országos Hivatásszervezetének debreceni vezetője. 1945-ben a párt megyei szervezője, az országos választmány tagja
 urak jelenlétében fölkerestem Belügyminiszter urat, és a párt programját, úgyszintén a vezetőségnek személyi listáját átnyújtottam. Belügyminiszter úr 30-ára ezen beadványaimat áttanulmányozta, azokat teljes mértékben elfogadhatóknak tartotta, azonban kijelentette, hogy már csak egy formalitásra van szükség, ez pedig egy olyan közgyűlési határozatnak becsatolása, amely a vezetőségi jegyzéket és a programot legalizálja.

Még ugyanaznap, tehát március 30-án a kívánt gyűlést 

megtartottuk
[X] Az irat mellett a március 30-ai közgyűlés jegyzőkönyve is megtalálható, szövegét nem közöljük.
, ami technikailag annál is könnyebben volt keresztül vihető, mert az Alföld egyes vármegyéinek és a Dunántúlnak a képviselői is jelen voltak, és az ő segítségükkel, úgyszintén a helybeli debreceni polgárság képviselőivel kiegészítve a kívánt legalizáló ülést összehívhattuk. 31-én Bánáss prépost úrral újból megjelentünk Belügyminiszter úrnál, becsatolva a fenti gyűlési határozatot, és kértük, hivatkozva a Belügyminiszter úrnak tanúk előtt adott kötelező ígéretére, hogy az elismertetést magában foglaló iratot nekünk kiszolgáltatni szíveskedjék.

Legnagyobb meglepetésünkre azonban Belügyminiszter úr tudomásunkra adta, hogy bár a pártnak [a] szabad szervezkedési jogát elismeri, tekintettel azonban az ügynek általa kényesnek jelzett politikai vonatkozásaira, írásban ezt az engedélyt csak akkor áll módjában kiadni, ha ehhez a minisztertanács, sőt a különböző pártok is hozzájárulnak. Bánáss prépost úrral teljes egyetértésben nyomban bejelentettük Belügyminiszter úrnak, hogy ügyünknek kezelése és a tudomásunkra hozottak ellenkeznek mindennemű demokratikus felfogással. Külön is hozzáfűztem, hogy teljesen érthetetlen előttem, hogy Miniszter úr annak, amit felelőssége tudatában kijelent, írásba való foglalásáért a politikai konzekvenciákat vállalni vagy nem mer, vagy nem akarja, mert köztudomású, hogy okiratszerű akarat-kijelentés nélkül a jelenlegi viszonyok között a pártok szervezkedési és működési szabadsága bizonytalanságban van.

Mindezek alapján részemre nem marad más hátra, mint tudomásul venni azt a tényt, hogy a Miniszter úr a katolikum politikai szervét nem kívánja abban a jogvédelemben részesíteni, amelyre ez tömegeire való tekintettel joggal igényt tarthat. Vagy pedig az 1944. december 28-a óta itt Debrecenben húzódó pártelismertetési ügyet továbbra is elodázni igyekszik, nyilván abból a megfontolásból, hogy ezzel a pártunkban képviselt katolikus tömegek a pártszervezés tekintetében később már nem pótolható időbeli hátrányt szenvedjenek.

Ezt az akkor előadott szóbeli tiltakozásomat ezennel újból megerősítem, nyomatékosan hangsúlyozva, hogy az ország felépítésében, a romok eltakarításában segédkezet kívántunk nyújtani a többi demokratikusan gondolkozó pártnak. Megállapítani vagyok kénytelen még, hogy a magyar nemzet érdekeit célzó munkásságunkban maga a kormányzat felelős tényezője nem nyújt segítséget. Mi tehát joggal átháríthatunk mindennemű politikai felelősséget, amely az ország újjáépítésével kapcsolatban áll. Fenntartjuk azonban magunknak azt a jogot, hogy ezeket a tényeket párthíveinkkel közöljük és az országos választásokon, amelyek demokratikus felfogásunknak megfelelően az ország érdekében feltétlenül megtartandók - részt vegyünk.

Fogadja Belügyminiszter úr őszinte tiszteletem kifejezését.

 

Debrecen, 1945. április 1-én

 

Pálffy József

a Néppárt országos elnöke

 

 

Jelzet: MNL OL XIX-B-1-n-7-sz. n.-1945. (1. doboz) - Eredeti, géppel írt és aláírással ellátott tisztázat.

 

 

Részlet a Budapesti Nemzeti Bizottság dálnoki Miklós Béla miniszterelnökhöz a Demokrata Néppárt engedélyezése ügyében írt leveléből

Budapest, 1945. április 20.

 

 

Miniszterelnök Úr!

 

A Budapesti Nemzeti Bizottság 1945. évi április hó 18-án tartott ülésén a következő határozatot hozta:

A Budapesti Nemzeti Bizottság értesíti a Miniszterelnök Urat arról az álláspontjáról, hogy a pártok engedélyezéséhez a miniszterelnöknek nincs joga. A Demokrata Néppártot a Budapesti Nemzeti Bizottság nem veszi fel a Magyar Függetlenségi Front pártjai közé.

[

...
[X] A Budapesti Nemzeti Bizottság levelének a sajtócenzúrára vonatkozó részét nem közöljük.

 

Budapest, 1945. IV. 20.

 

Rosta László

Budapesti Nemzeti Bizottság

Titkárság

 

 

Jelzet: MNL OL XIX-A-1-j-XXIII. tétel-1531-1945. - Az államigazgatás felsőbb szervei, Központi (nem miniszteriális) kormányzati szervek, Miniszterelnökség, Általános iratok. - Eredeti, géppel írt és aláírt tisztázat.

 

 

Dálnoki Miklós Béla levéltervezete a Budapesti Nemzeti Bizottság Titkárságának a Demokrata Néppártnak tett ígéretéről

Budapest, 1945. május

 

A Budapesti Nemzeti Bizottság Titkárságának

Budapest

 

Április hó 20-án kelt beadványára értesítem, hogy

1.) a Budapesti Nemzeti Bizottságnak a pártok engedélyezésére vonatkozó álláspontja teljesen egyezik a saját álláspontommal.

A jelen esetben én a Demokrata Néppárt működését írásban 

ismertem el
[X] Dálnoki Miklós Béla Pálffy Józsefnek írt levele megtalálható a Budapesti Nemzeti Bizottság iktatatlan iratai között (A Budapesti Nemzeti Bizottság jegyzőkönyvei 1945–1946. Szerk. GÁSPÁR FERENC–HAVASI LÁSZLÓ, Budapest Főváros Levéltára, Bp., 1975. 109.)
, tehát nem vágtam elébe annak, hogy engedélyt kapjon az egyesülése stb. demokratikus szabadságjogok alapján.

Megjegyzem, hogy nevezett pártnak az 1944. októberi működését Szakasits Árpád és Tildy Zoltán írásban elismerték, mások, mint a Parasztpárt és [a polgári] demokraták szóval 

tanúsítják
[X] A Budapesti Nemzeti Bizottságnak elküldött végleges levélbe ez a bekezdés nem került bele.
.

2.) érdeklődéssel olvasom, hogy a Budapesti Nemzeti Bizottság a Demokrata Néppártot nem veszi fel a Magyar Függetlenségi Front pártjai közé. Tudomásom szerint a Demokrata Néppárt ezt nem is kérte. Ha pedig működése alapján kérni fogja, úgy bizonyára nem a Budapesti Nemzeti Bizottsághoz fordulna, hanem mint egyedül illetékeshez, a demokratikus pártok országos vezetőinek értekezletéhez.

3.) [

...
[X] A levél további, a sajtócenzúra kérdéskörét tárgyaló részének a szövegét nem közöljük.

 

Budapest, 1945. évi május hó

 

olvashatatlan szignó

 

Jelzet: MNL OL XIX-A-1-j-XXIII. tétel-1531-1945. - Az államigazgatás felsőbb szervei, Központi (nem miniszteriális) kormányzati szervek, Miniszterelnökség, Általános iratok. - Eredeti, géppel írt, valószínűleg a miniszterelnök által szignált fogalmazvány. Miklós Béla elküldött levelét a Budapesti Nemzeti Bizottság 1945. május 14-ei ülésén felolvasták, és tudomásul vették.

 

 

Részlet az Ideiglenes Nemzetgyűlés Politikai Bizottsága ülésének jegyzőkönyvéből

Budapest, 1945. május 11.

Az Ideiglenes Nemzetgyűlés Politikai Bizottságának ülése 1945. évi május 11-én délután 4 órakor a képviselőház olvasótermében

 

[

...
[X] Az ülésen részt vevő pártok képviselőinek neveit, valamint a napirenden szereplő egyéb témák szövegét nem közöljük.

[

Elnök:
[X] Az elnök Zsedényi Béla volt.
 Már az elnöki előterjesztések során is említettem, hogy a Keresztény Demokrata Néppárttól és a Polgári Demokrata Párttól a Politikai Bizottság legutóbbi határozatával kapcsolatban egy-egy beadvány 
érkezett
[X] A beadvány szövege nem ismeretes.
. Az első beadvány ismertetését az előadó úr volt szíves vállalni. Méltóztassék ismertetni.

Balogh István előadó: Igen t[isztelt] Bizottság! Könnyen vállalhatom az Ideiglenes Nemzetgyűlés Politikai Bizottságához intézett előterjesztését a Keresztény Demokrata Néppártnak, miután a beadvány március 27-i kelettel van ellátva, és ezt már március 12-én [!] letárgyaltuk. Akkor a Politikai Bizottság már állást foglalt ennek a beadványnak az ügyében. Feleslegesnek tartom a beadvány felolvasását, mert abban nincsen semmi új, ami azóta történt, s amit akkor nemcsak ismertettem, hanem el is bíráltunk. Ez a párt még mindig kereszténynek mondja magát, s ezzel bizonyos látszatokat kelt, és néppártnak mondja magát, ami ellen szintén észrevételek hangzottak el, úgyhogy én azt kérem, méltóztassék az előterjesztés felett napirendre térni, arra való hivatkozással, hogy azóta ne változhatott meg a Politikai Bizottság álláspontja, mert semmi újat nem tartalmaz az előterjesztés. Lehetséges, hogy az előterjesztés oka a régi dátum, március 27., de ha olyan fontosnak tartották, akkor ismertetni kellett volna a már azóta történt eseményeket és körülményeket is. Méltóztassanak az elmondottakat tudomásul venni.

Elnök: Méltóztatnak hozzászólni?

Németh István: T[isztelt] Politikai Bizottság! Én ismerem ennek a pártnak a keletkezését a vidéken, meglehetős ellenszenvet is keltett a lakosság körében, tudniillik bizonyos reakciós megmozdulást vélnek mögötte. Még nem tudjuk, hogy központilag ez a párt milyen elemekből tevődik össze, és milyen előzményekre tekinthet vissza, ezért nagyon szeretném, ha az előadó úr mégis ismertetné, hogy miről van szó. Őse-e ennek a pártnak a régi keresztény párt...

Elnök: Nem!

[Dálnoki] Miklós Béla miniszterelnök: A néppárt megszűnt a '20-as években. Végeredményben jogos a kívánság, mert az egyesülési szabadság megvan.

Németh István: Én minden érdemet elismerek, és megbecsülök, de nem tudom, megvannak-e ennek a pártnak az érdemei. Meg fogjuk tudni, hogy tényleg komoly demokratikus párt-e.

Elnök: Méltóztatnak az előadó úr javaslatát elfogadni? Az előadó úr azt méltóztatott mondani, hogy miután új adatok nem merültek fel a beadványban a múltkori határozattal szemben, egyelőre térjünk felette napirendre (Gerő Ernő: Nem egyelőre, hanem napirendre térni!) Én csak pontosan akartam idézni az előadó urat. Akkor tehát napirendre térünk az előterjesztés felett. (Helyeslés.)

[

...
[X] A további napirendi tárgyak szövegét nem közöljük.

Jelzet: MNL OL XVIII-5-1945. május 11. (1. doboz.) - Az államhatalom felsőbb szervei, Ideiglenes Nemzetgyűlés Politikai Bizottsága. - Eredeti, géppel írt és kézzel javított, aláírás nélküli fogalmazvány.

 

 

Pálffy József levele a miniszterelnökhöz az új választójogi rendeletről

Budapest, 1945. szeptember 14.

Miniszterelnök Úr!

 

7460/1945. M. E. sz[ámú] 

rendelettel
[X] Az augusztus végén kibocsátott rendelet, valamint a szeptemberben hozott 1945. évi VIII. törvény általános, titkos, közvetlen, illetve pártlistákra történő szavazást írt elő.
 rendelettel kapcsolatban a Demokrata Néppárt nevében a következőket hozom nagybecsű tudomására:

Pártunk a demokrácia elveihez híven az alkotmányosság és a jogegyenlőség alapján áll és ennélfogva sajnálattal kénytelen megállapítani, hogy a rendelet a magyar közjog alapelveit súlyosan sérti, a magyar választójogi fejlődés már elért eredményeit hatálytalanítja. Ezzel lehetetlenné válik, hogy Kossuth Lajos demokratikus elvei 100 év után a választójogi rendszerben legalább érvényesülhessenek.

Kifogásaink a rendelet sorrendjében részletezve a következők:

1.) 2. §. /2/ rendelkezés szerint a választáson csak oly párt vehet részt, amelynek részvételéhez az Országos Nemzeti Bizottság hozzájárul.

Magyar közjogunk eddig a szabad pártalakulás elvi alapján állott. A legutóbbi, a titkos választójogot megállapító törvényünk - 1938. XIX. tc. [törvénycikk] - állítja a 82. §-ában az országos párt fogalmát, de ezen pártoknak is csupán csak az ajánlások tekintetében biztosít előnyös állást. De ez esetben is, amennyiben a Belügyminiszter nem vette volna tudomásul a párt bejelentését, közigazgatási bírósági panaszjogot adott. A reakciós idők eme rendelkezése csak előnyös volt minden pártnak, - így a Szociáldemokrata Pártnak és a Független Kisgazdapártnak is - de egy pártot sem zárt ki a választáson való részvétel lehetőségéből, mert ezt a reakció sem merte megkísérelni.

Ma teljesen egyoldalúan, a mostani pártpolitikában érdekelt pártok állapítják meg a választásban való részvétel jogát, bírói jogvédelem elutasító határozat esetére pedig nincs.

Nincs megállapítva az sem, amennyi alatt az Országos Nemzeti Bizottságnak a részvétel tekintetében nyilatkoznia kell és így a választási előkészületek alatt hosszabb ideig bizonytalanságban tarthat egy pártot.

 

2.) [

...
[X] A beadvány többi, a választási rendelet egyéb pontjaiban foglaltakat sérelmező szövegét nem közöljük.

 

Főbb és lényeges vonásaiban ezek a pontok, amelyek a magyar közjogunk elveit és így alkotmányunkat is sértik e rendeletben, és a nemzet egyetemes érdekeinek érvényesülésére irányuló nemzeti akarat kialakulását pártpolitikai érdekből vezettetve korlátozzák, sőt meghiúsíthatják.

A Demokrata Néppárt állásfoglalása mennyire nem egyedül álló, utalok a közigazgatási bíróságnak ugyanezen rendeletére vonatkozó és az Ideiglenes Nemzetgyűléshez intézett észrevételeire, amelyek nagy megfontolást érdemelnek.

Ilyen körülmények között a fentiek alapján a Miniszterelnök Úrnak e tekintetben fennálló súlyos felelősségére, kötelességemnek tartottam a demokrata Néppárt nevében és felhatalmazására nagybecsű figyelmét felhívni azzal, hogy [az] e rendelet alapján tartandó választás a demokrácia elveivel össze nem egyeztethető.

 

Budapest, 1945. szeptember 14.

 

Pálffy József

a Demokrata Néppárt elnöke

(Pálffy József)

 

Jelzet: MNL OL XIX-A-1-j XXIII. tétel-9650-1945. - Az államigazgatás felsőbb szervei, Központi (nem miniszteriális) kormányzati szervek, Miniszterelnökség, Általános iratok.- Eredeti, géppel írt és aláírt tisztázat. A beadványon szereplő megjegyzés: „Iktatva és a/a [ad acta]."

 

A Miniszterelnökség levele a Demokrata Néppártnak pártjelvénytervük használatának feltételeiről

Budapest, 1945. október

 

 

A Demokrata Néppárt Elnökségének

Budapest

IV. Bástya u[tca] 14.

 

A Demokrata Néppárt tervezett pártjelvénye tárgyában a belügyminiszter úrhoz intézett beadványára felhívom a t[isztelt] Elnökség figyelmét arra, hogy a püspöki kar hozzájárulásának kieszközlése szükségesnek látszik a kereszt pártjelvényben leendő használatához.

 

Budapest, 1945. október hó

 

K[iadható] X/1

olvashatatlan aláírás

 

 

Jelzet: MNL OL XIX-A-1-j XXIII. tétel-8699-1945. - Az államigazgatás felsőbb szervei, Központi (nem miniszteriális) kormányzati szervek, Miniszterelnökség, Általános iratok. - Eredeti, géppel írt és kézzel javított, szignált fogalmazvány. Az ügyirat előadói ívén a következő feljegyzés olvasható: „Balogh [István] államtitkár úrnak bemutattam".

 

 

Ismeretlen személy feljegyzése a katolikus politikai helyzetről és a Keresztény Demokrata Néppárt belső viszonyairól

1945. november

  

Katolikus politika 1945. november elején

 

A katolikus politikai szervezkedést Pálffy József Demokrata Néppártja kezdte 1945 tavaszán, Debrecenben. Az előkészületekben részt vett Barankovics István is, aki akkoriban rendszeres fizetést húzott Pálffy Józseftől, bizonyos értesülések szerint 2000 P-t, ami akkor szép pénz volt. Ezen havidíjért Barankovicsnak el kellett látnia a szellemi előkészületeket. Közben azonban Barankovics és Pálffy közt személyi ellentétek merültek fel, s Barankovics elérte, hogy ne Pálffy, de az ő Demokrata Néppártját ismerje el a budapesti, illetve Országos Nemzeti Bizottság stb. Beadványában utalt rá, hogy Pálffy József kisajátította és ellopta az ő szellemi tulajdonát jelentő pártprogramot. De a pártprogramot még Debrecenben készítette el, az előbb említett díjazás fejében. Pálffy demokratikus érzületű fiatal arisztokrata volt, Barankovics azonban jobbra szorította, s miközben Pálffy kritikával fordult a rendszer felé, Barankovics egyre több megértéssel szólt a demokráciáról. Katolikus programja és magánakciója kezdettől fogva számított a demokratikus pártok rokonszenvére. Pálffynál kifogásolta, hogy nem eléggé pozitív magatartása a Szovjetunió iránt. Ugyanekkor Barankovics Pálffy ellen mindenkor a demokrácia igényeit hangoztatta, mondván, hogy a grófoknak vissza kell vonulniok. Ebben a stádiumban a Barankovics-féle berzenkedést és szervezkedést a KALOT támogatta, melyet - ugyebár - a legjobb akarattal sem mondhatunk demokratikus alakulatnak. Emlékezetesek a KALOT és 

Imrédynek
[X] Imrédy Béla (1891–1946), közgazdász, politikus. Pénzügyminiszter, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, 1938. májustól 1939. februárig Magyarország miniszterelnöke. 1940–1944 között a szélsőjobboldali Magyar Megújulás Pártjának vezetője. A második világháború után háborús és népellenes bűntettek vádjával elítélték és kivégezték.
 közeli kapcsolatai, a KALOT és Kovrig Béla is intim viszonyban voltak, a KALOT-fiatalokat vezetőik elvitték 
Kisbarnaki Farkas
[X] Kisbarnaki Farkas Ferenc (1892–1980), katonatiszt. 1938–1943 között a Ludovika Akadémia vezetője, 1944-ben a szovjetek ellen harcoló magyar csapatok parancsnoka. 1946-tól a nyugati magyar emigráció egyik szervezője.
 altábornagy meglátogatására a 
Ludovika Akadémiára
[X] A Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akadémia a magyar katonai felsőoktatás legmagasabb képzési szintjét nyújtó intézménye volt az 1945 előtti Magyarországon.
, intim összeköttetést tartottak fenn 
Béldyvel
[X] Béldy (Bruckner) Alajos (1889–1946), katonatiszt. A 1944-ben a GESTAPO fogságában is volt, azonban altábornagyként ő irányította a leventék nyugatra vezénylését. A Népbíróság halálos ítélettel sújtotta, a börtönben hunyt el.
, stb. Most Pálffy ellen a KALOT vezetői, élükön a népvezéri képességeket eláruló Ugrin József titkárral, úgy léptek fel, mint akik a grófokkal szemben a demokráciát képviselik, az igazi magyar népi gondolatot. Kifogásolták, hogy Pálffy egyre szorosabb összeköttetésbe került az 
Emericanával
[X] A Foederatio Emericana a katolikus magyar egyetemi és főiskolai hallgatók szövetsége működött 1921–1946 között. A különböző egyetemeken működő korporációkat fogta össze és irányította, valamint a korporációk közös kongresszusait szervezte. A két világháború között a legnagyobb katolikus egyetemi ifjúsági szervezet volt. 1946-ban Rajk László belügyminiszter feloszlatta.
 és az emerikánásokkal, 
Schwartz Elemér
[X] Schwartz Elemér Lajos (1890–1962), ciszterci szerzetes, egyetemi tanár. Az első világháborúban tábori lelkész. 1921-től a budapesti ciszterci gimnázium és a tanárképző főiskola tanára, illetve a német nyelvtan egyetemi tanára. 1938-ban megalapította a Német Nyelvtudományi Intézetet. 1948-ban nyugdíjazták, 1949-től Belgiumban élt.
 prof[esszor]ral, stb. A Pálffy elleni hangulatot egy 
Bálint József
[X] Bálint József (1916–2009), jezsuita szerzetes. A KALOT-ban kezdte szervezői munkáját. 1946-ban pappá szentelték, még ebben az évben letartóztatták, és két évig fogva tartották.
 nevű fiatal pap mozgatta, aki úton útfélen, teremben és utcákon véresen és mosdatlanul szidalmazta Pálffyt, a Kossuth Lajos utcában egyszer a Pálffy mellett állást foglaló 
ifj. Pallavicini Györgyöt
[X] Pallavicini György (1881–1946), nagybirtokos, legitimista politikus. 1945-ben Mindszenty József általa keresett kapcsolatot Habsburg Ottóval. 1946-ban a szovjet hatóságok letartóztatták, és egy szovjet rabkórházban hunyt el.
 udvari lakájnak és tányérnyalónak nevezte szemtől-szembe, stb. Igen lelkes és közeli híve Barankovics Istvánnak, és jelenleg egyik vezetője a KALOT-nak. Volt valami szerepe benne, hogy a KALOT felől elmúlt a betiltás azonnali fenyegetése, rongyos reverendában állandóan talpalt a ministriumokban [!], gyakran látták, mondják, 
Kovács Imrénél
[X] Kovács Imre (1913–1980), író, szociológus, nemzeti parasztpárti politikus. A harmincas években szociográfiai könyveket írt, és 1937-ben egyik alapítója lett a Márciusi Frontnak. 1939-ben részt vett a Nemzeti Parasztpárt megalakításában. 1947-ben kilépett, majd csatlakozott Balogh István Független Demokrata Pártjához. 1947 őszén emigrált, és az USA-ban telepedett le.
 is, akivel Barankovics is egyre szorosabbra szőtte a szálakat, egyéniségük számos oldala (nagyotmondás, [popup title="grandománia" format="Default click" activate="click" close text="Grandomania [lat.] jelentése: nagyzási mánia."], stb.) különben is rokon, kiváló partnerek: egymást jól tartják nagyzolásaikkal... 
Katona Jenő
[X] Katona Jenő (1905–1978), újságíró, kisgazdapárti politikus. A Független Kisgazdapártban a baloldali értelmiség csoportjához, az ún. „O” csoporthoz tartozott. 1946. augusztus 28-án baloldali tevékenysége miatt minden tisztségétől eltiltották, Nagy Ferenc miniszterelnök lemondatása után 1947. júniustól szeptemberig, majd 1948 áprilisától a Kisgazdapárt Politikai Bizottságának tagja.
 nem vesz részt ezekben a kis veszekedésekben, bár rokonszenvei Pálffy mellé állítanák. Mindent megtesz Barankovics ellen. Jelenleg bizonyára mindkettőjüknek kellemetlen, hogy Mindszenty prímás 
pásztorlevele
[X] Mindszenty József esztergomi érsek a választások alkalmából püspökkari körlevelet bocsátott ki. A körlevél szövege ellen a koalíció pártjai tiltakozásukat fejezték ki.
 ügyében vallott állásfoglalásuk közös frontra állította őket... Barankovics közben elérte, hogy a Tildy Zoltán segítségével elismert Demokrata Néppárt Hazánk 
címen
[X] A Hazánk című lap 1945 őszén indult meg a Demokrata Néppárt szócsöveként és 1949. februárig jelent meg.
 lapengedélyt kapjon. A lap szerkesztője Barankovics mellett 
Possonyi László
[X] Possonyi László (1903–1986), közgazdász, újságíró. Kezdetben pénzügyi területen dolgozott, később a keresztény sajtóvállalatoknál került alkalmazásba. Egyik alapítója és egyben szerkesztője volt a Vigília című katolikus folyóiratnak.
. Barankovics a lapban a demokratikus hangszerelést vezette be, érthető okokból. Azonban, a különben nem elmésség híján összeállított lapot, mely bírja [popup title="Kerkai [Jenő]" format="Default click" activate="click" close text="A közölt szövegben eredetileg helytelenül minden alkalommal Kerkaynak írva."] és 
Jánosi
[X] P. Jánosi József (1898–1965), jezsuita szerzetes. 1945 és 1949 között egyetemi tanár. 1949-ben Barankovics Istvánnal együtt külföldre távozott.
 jezsuita atyák áldását, s lényét különben is igen jellemző lustasággal és lazasággal vezeti, a lap pontatlanul jelenik meg, s az atyák előtt Barankovics a papi- és nyomdai nehézségekkel mentegetőzik. De ugyanúgy ellazsálta azelőtt 
Az Ország Útja
[X] Az Ország Útja című államtudományi és nemzetpolitikai folyóiratot Barankovics István szerkesztette 1937 és 1943 között.
 ügyét is. A lényét úgy jellemző lustaságot viszont szép és nagy mondásokkal kendőzi, s most már egészen a demokrácia heroldjává szegődik. Ennek magyarázata, hogy Mindszenty hercegprímás magához kérette, nem sokkal azután, hogy Pálffyék kizárták, és ő ellennyilatkozatokban hadakozott a Pálffy-csoport ellen. Mindszentyről azelőtt az a hír járta, hogy P. Kerkai J[enő] igen nagy befolyással van rá; Kerkai hatására vállalta a Demokrata Néppárt ügyeinek gondozását és figyelését. Utóbb Kerkai és Pálffy Barankovics hatására összevesztek, és ekkor Kerkai igyekezett a prímást Barankovics ellen hangolni. Kerkai Barankovics hatására utalt Pálffy rendezetlen családi ügyeire, feleségétől való különélésére, Zichy Luca (Hoffer Cunoné) grófnővel való viszonyára, arra, hogy Pálffy, Pálffy 18 éves fia, Zichy Luca és Zichy Luca öccse, a fiatal Z[ichy] Zsigmond gróf egy lakásban laknak, stb. Tegyük hozzá, hogy az atyák akkoriban nem voltak oly kényesek, mikor a most így megtámadott, gyönyörű szép, de hideg Zichy Luca rejtegette a nyilas és német időkben - éppen az említett atyák kifejezett kérésére - Varga Bélát. Szóval Pálffy szerelmi ügyeit a prímásnál ki akarta játszani Barankovics, ez azonban nem sikerült, mert Pálffy ügyesebb volt: egyfelől megnyerte magának a prímást, másfelől meg bírja a jezsuita provinciális, 
P. Borbély
[X] P. Borbély István (1903–1987), jezsuita szerzetes. A magyar jezsuita tartományt irányította 1943 júniusától egészen 1948 decemberéig.
 rokonszenvét. P. Borbély proviniciálisi minőségben többször megrótta a Barankovics hatása alatt álló Kerkai és Jánosi magatartását, azonban hiába, Kerkai ki is jelentette, hogy a provinciális nem ért [a] politikához és ő bizony nem hallgat rá. Mindszenty az utóbbi időben egyre jobban Barankovics ellen foglalt állás, s vagy 3 hete magához hívatta és közölte vele, hogy [a] Pálffy elleni támadó nyilatkozatait katolikus szempontból nem tartja megfelelőeknek, a Hazánkról pedig hűvösen nyilatkozott, egyáltalában nem adta a lapra áldását. Barankovicsot ez a prímási részről tapasztalható ellenszenv viszi a demokrácia felé... A Hazánk a hercegprímás irányában ezért nem tett rövid fennállása után egyetlen nyelvmozdulatot sem. Különben Barankovics most nagyon érdekesen vélekedik 
Rassay Károly
[X] Rassay Károly (1886–1958), ügyvéd, lapszerkesztő, politikus. Ügyvédi tevékenységét követően a húszas években politikai pályafutásba kezdett, és különböző baloldali-liberális pártok vezetője, illetve országgyűlési képviselője lett. 1923-ban megalapította és 1944-ig szerkesztette az Esti Kurír című liberális napilapot. 1945 után nem vett részt a felső politikai életben.
 személye kérdésében. Mindjárt meglátjuk, hogy került Rassay a katolikus politikába! Itt még jegyezzük meg, hogy Barankovics azelőtt Rassaynak feltétlen csodálója volt, ez még a 
Magyar Társaskör
[X] Vélhetően a Bethlen István támogatóit tömörítő Nemzeti Társaskörről van szó.
 idejéből datálódik, mikor Barankovics szélső konzervatív irányban vezette a 
Magyar Nemzetet
[X] Az 1938-ban alapított Magyar Nemzet című legitimista, konzervatív és antifasiszta napilap 1944. március végéig jelent meg. A lap 1945 májusától indult újra.
, és kissé különös vallomásokat tett a 
Margit körúton
[X] A korban a Margit körút fogalma alatt az ottani fogházat és a politikai rendőrség általi kihallgatásokat értették. 1944 őszén a nyilas hatóságok több kereszténypárti politikust letartóztattak.
. Nos, Barankovics azt tartja, hogy a prímásnak, aki pásztorlevelével akkora vihart idézett fel, igazi súgója: Rassay... A prímáshoz legközelebb állanak: 
Terbócz Miklós
[X] Terbócz Miklós (?–?), vallás- és közoktatásügyi minisztériumi osztálytanácsos.
, akinek jelenlétében fogadja az embereket (ami igen furcsa), pl. 
Szegedy-Maszák Aladárt
[X] Szegedy-Maszák Aladár (1903–1988), diplomata. 1943–1944-ben külügyi szolgálatban állt. 1945–1947-ben magyar követ volt Washingtonban. 1947-ben követi tisztéről lemondott és Washingtonban telepedett le. 1950–1969 között az Amerika Hangja rádió munkatársaként dolgozott.
 is, aki a prímás [popup title="gesztiójáról" format="Default click" activate="click" close text="Gesztió [lat.] jelentése: igazgatás, vezetés, esetleg pénzkezelés."] elég szomorú véleményt táplál, továbbá intim hívei 
Esterházy Móric
[X] Esterházy Móric, gróf (1881–1960), arisztokrata politikus. 1917-ben két hónapig magyar miniszterelnök volt. 1939-ben a kormánypárti képviselő lett, és a második világháború alatt az angolszász orientációjú politikai törekvéseket támogatta, ezért 1944-ben koncentrációs táborba hurcolták. 1951-ben kitelepítették, majd 1956-ban elhagyta az országot.
 volt miniszterelnök és 
Czettler Jenő
[X] Czettler Jenő (1879–1953), jogász, közgazdász. 1945 előtt egyetemi tanár, mezőgazdasági szakember, a Katolikus Népszövetség alelnöke. 1951-ben, a Grősz-perben elítélték, a börtönben halt meg.
, azon kívül: 
Esterházy Miklós
[X] Feltehetőleg Esty Miklósról van szó. Esty Miklós (1895–1973), magántisztviselő. 1927-től pápai világi kamarás, az Actio Catholica országos alelnöke. A kommunista politikai rendőrség beszervezte.
 pápai kamarás. Barankovics úgy tudja, hogy Esterházynak és Czettlernek valójában Rassay adja a prímás számára a tanácsokat, hiszen annak idején is Rassay írta Esterházy megnyilatkozásait a Keresztény Pártban és 
Kállay
[X] Kállay Miklós (1887–1967), politikus. 1929-től különböző politikai tisztségeket töltött be. 1942. március és 1944. március között Magyarország miniszterelnöke. Angolszász orientációjú politikát folytatott.
 idejében szó volt róla, hogy Rassay átveszi a Kereszténypárt irányítását... Rassay, folytatja a Barankovics, a közvetítő az Egyház és a világi nagybirtok, továbbá a nagytőke között. A prímás szerinte grófi mániában szenved, imádja az arisztokratákat, akik közül ifj. Pallavicini György áll hozzá a legközelebb, már legitimista okokból is. Itt tudni kell, hogy Pálffy pártjának egyik ülésén Pallavicini György rendkívül heves támadást intézett Barankovics ellen, akinek még legitimista idejéből egész múltját ismeri. Barankovics eleinte 
Odescalchi-Andrássy Kája grófnő
[X] Odescalchi Károlyné, született gróf Andrássy Klára (1898–1941), újságíró, legitimista politikus. Királypárti és egyben baloldali kötődésű újságíróként megjárta a spanyol polgárháború helyszíneit, és részt vett a magyar béketapogatózások diplomáciai előkészítésében. 1941 tavaszán egy olasz repülőgép-támadásban szerzett halálos sebesülést. Odeschalchi Pál herceg édesanyjaként szeretteitől kapta a „Kája” nevet.
 gyermekeinek nevelője volt, pl. ő nevelte az ellenállási mozgalomban szépen szerepelt fiatal 
Odescalchi Pál herceget
[X] Odescalchi Pál, herceg (1923–2014), magyar arisztokrata politikus. 1944–1945-ben tevékenyen részt vett a Magyarországot megszálló németek elleni küzdelemben. 1945 után Nagy-Britanniában telepedett le.
. Az Andrássy palotából azonban egy nap kitették, mert szemtelen értesüléseket terjesztett a hercegnő magánéletéről. Utóbb 
Dessewffy Gyula
[X] Dessewffy Gyula, gróf (1909–2000), birtokos, kisgazdapárti politikus. A második világháború előtt újságíróként és szociális tanácsadóként dolgozott. 1945-től kisgazdapárti politikus, 1945. március és 1946. március között a Kis Újság főszerkesztője, amikor baloldali nyomásra lemondatták. 1947. júniusban nyugatra távozott.
 intellektuális vezetője volt, azóta is kölcsönösen utálják egymást. 
Catullussal
[X] Catullus, Caius Valerius (i. e. 84? – i. e. 54), római költő.
 szólva: méltó egymáshoz a két parázna, Caesar és a fajtalan 
Mamurrra
[X] Mamurra Julius Caesar szolgálatában álló, tékozló életmódjáról híres katonatisztről Catullus írt gúnyverset. (A közölt szövegben eredetileg helytelenül Mumurrának írva.)
... Pallavicini felszólalásában kifejtette, hogy Barankovics közönséges grófi lakáj, aki állandóan ledöfi hátulról gazdáit, egyszerre sznob és lázadó inas, aki hátsó lépcsőkön hord pletykákat stb. Ezen épületes megnyilatkozásra Barankovics válasza az volt, hogy találkozni szeretett volna Pallavicinivel, akitől érthetően kissé retteg, idegesíti az őrgróf birtokában lévő, sok róla szóló értesülés, mely gondosan kidolgozott emberi nagyságát kínosan érintheti. Barankovics jellemrajzát a prímás nyilván Pallavicinitől kapta, a prímásról sok mindent el lehet mondani, de a jellemerő hiányát nem, és ő maga is irtózik a változatos jellemű emberektől. Pallavicini különben nincsen sokban egy véleményem Pálffyval, akitől kissé eltávolodott, és a Kisgazdapárt felé orientálódik jelenleg, kitart a földreform helyessége mellett, stb. Barankovics egyébként Jánosi páter útján érintkezést tart 
Szekfű Gyulával
[X] Szekfű Gyula (1883–1955), történész, egyetemi tanár. A két világháború között számos kiemelkedő jelentőségű történelmi és társadalompolitikai mű szerzője. 1945 elején a Keresztény Demokrata Néppárt díszelnökévé választották. 1945. október 15-étől moszkvai követ, majd 1948 májusától nagykövet lett. 1948. szeptember 10-én felmentették, és a Külügyminisztérium nyugállományba helyezte.
 is és nagyon büszke Eckhardt Sándor barátságára. Eckhardtról említsük meg a következőt: E.-t a Kisgazdapárt jelölte, de Barankovics állítólag már rendelkezik a pártonkívüli Eckhardt, Bálint Sándor és a nyíregyházi iparos, 
Papp György
[X] Papp György (1909–1975), görög katolikus pap, egyháztörténész. 1942-től a hajdúdorogi görög katolikus egyházterület székeskáptalanjának kanonokja. 1945 és 1947 között a Kisgazdapárt nemzetgyűlési képviselője. 1947-ben Rómában végzett kutatásokat, ahonnan nem tért vissza, és később a kanadai magyarok lelkipásztora lett.
 (gör[ög] kat[olikus]) levelével, melyben közlik a Kisgazdapárttal, köszönetük nyilvánítása mellett, hogy átlépnek a Demokrata Néppártba. Mi igaz ebből, jó ég tudja. Ily módon a Barankovics-féle Demokrata Néppárt parlamenti képviselethez jut. Ami továbbá a prímást illeti, Barankovics a Hazánkban tartózkodni fog a prímás bírálatától, de írni készül a földreform mellett. Jánosi páter, nemrég még prímásjelölt, teljes mellel kiáll a prímás tekintélye mellett, de nem helyesli a földkérdésben vallott álláspontját. A prímás pásztorlevelének hatása kissé idegesíti a KALOT vezetőket. Ugyanekkor Ugrin József, szintén Pálffy nagy ellensége, rendkívül lelkesedik a prímási pásztorlevélért. Jelenleg tehát a katolikus táborban nagyobb a zavar, mint valaha.

 

Jelzet: MNL OL XIX-I-1-v-3/a tétel-2-1945. - Az államhatalom felsőbb szervei, Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium, Ortutay Gyula miniszter iratai. - Eredeti, géppel írt és kézzel javított, aláírás nélküli fogalmazvány.

Címkék: 
Kisgazdapárt [2]
Keresztény Demokrata Néppárt [3]
Mindszenty József [4]
katolikus [5]
Ideiglenes Nemzeti Kormány [6]
Dálnoki Miklós Béla [7]
1945 [8]
Kiadás: 
14. évfolyam (2014) 6. szám

Forrás webcím:https://www.archivnet.hu/politika/kiserletek_a_kereszteny_demokrata_neppart_politikai_elismertetesere_1945ben.html?oldal=11

Hivatkozások
[1] https://www.archivnet.hu/politika/kiserletek_a_kereszteny_demokrata_neppart_politikai_elismertetesere_1945ben.html [2] https://www.archivnet.hu/cimkek/kisgazdapart [3] https://www.archivnet.hu/cimkek/kereszteny-demokrata-neppart [4] https://www.archivnet.hu/cimkek/mindszenty-jozsef [5] https://www.archivnet.hu/cimkek/katolikus [6] https://www.archivnet.hu/cimkek/ideiglenes-nemzeti-kormany [7] https://www.archivnet.hu/cimkek/dalnoki-miklos-bela [8] https://www.archivnet.hu/cimkek/1945