Ottlik Géza magyar író, nemzetközi szintű bridzsjátékos, szakíró. (†1990)Tovább
A volt jobboldali és polgári pártok és vezetőik az állambiztonsági szervek látókörében
„Alapvető feladat a nyilvántartott személyek szűrése és közülük azoknak a személyeknek kiválasztása, akik állambiztonsági szempontból magatartásuk és tevékenységük alapján indokoltnak látszik, a folyamatos ellenőrzésük megszervezése. Kiválasztani azokat a személyeket, akik tömegbefolyással rendelkeznek és hajlamosak ellenséges tevékenység elkövetésére. Szükséges a vonaldossziéban szereplő személyek ellenőrzése abból a célból, hogy közéjük megfelelő ügynöki beszervezést eszközöljünk. Ez lehetőséget ad ismeret bővítésére, a személyek alapos és többoldalú megismerésére.”
Források
Volt Nyilaskeresztes Párt vonaláról 1958. évi értékelő
BM Szabolcs-Szatmár megyei Rendőrfőkapitányság
Politikai Nyomozó Osztálya
V. alosztály
"Szigorúan titkos!"
Tárgy: Volt Nyilaskeresztes Párt
vonaláról 1958. évi értékelő
Jelentés
Nyíregyháza, 1958. december 6.
A Nyilaskeresztes Párt felszabadulás előtt megyénk területén jelentős térhódítást ért el, amit bizonyít az, hogy taglétszáma 1944. végére 5000 főre emelkedett. Emellett egyes helyeken a párttal szimpatizálók létszáma is megnőtt. Nyíregyházán kb. 1000 nyilas párttag volt, akik közül mintegy 200 fő aktív, tudatos szervező tevékenységet végzett.
A nyilaskeresztes párt megyei és városi vezetősége Nyíregyházán székelt. A megyei és városi szerveknek kb. 30 vezetőségi tagja volt, melyből 7 fő általunk ismeretlen helyen tartózkodik. A párton belül két fő irányzat alakult ki. Adataink szerint ezek a személyek a felszabadulás előtt nyugatra szöktek. A felszabadulás után Nyíregyházán 56 volt aktív nyilas vezetőt és tagokat internáltak, vagy bírósági úton hosszabb börtönbüntetésre ítéltek. A vezetőség egy része nyugatra szökött és jelenleg is ott tartózkodik. Az elítélt és internált személyek büntetésül letöltése után újra megyénk területén helyezkedtek el és jelenleg is itt élnek. Adataink vannak arra vonatkozóan, hogy a volt nyilas vezetők és aktív tagok döntő többsége jelenleg is gyűlölik a népi demokratikus rendszert, melyet rendszerellenes izgatásokban fejeznek ki. Nyilaskeresztes Párt a felszabadulás előtt a Nyíregyháza után a nyírbátori járásban ért el nagyobb térhódítást. A járás területén kb. 1200 nyilas párttag volt. Az ellenforradalom alatt megmutatkozott ez a létszám azzal, hogy a volt nyilasok nem nyugodtak bele a II. világháború alatt történt vereségükbe. Ez bizonyítást nyert Nyírbátor községben az ellenforradalom alatt alakult fegyveres nemzetőrség eseténél, ahol a nemzetőrség tagjai volt nyilasokból, nyilas légionistákból tevődött össze. Ezek a személyek az ellenforradalom után tovább szervezkedtek a népi demokratikus rendszer ellen, ill. annak erőszakos megdöntésére.
úgy a felszabadulás alatt, mint az ellenforradalom leverése folytán igen sok volt nyilas nyugatra disszidált. Jelentéseink vannak arra vonatkozóan, hogy a nyugati imperialista államok ezt a kategóriát az elkövetkező időkben hírszerzés és egyéb ellenséges cselekmények végrehajtására fokozottabb mértékben fogják felhasználni. Ezt bizonyítja az őrizetünkben lévő H. I. volt nyilas légionárius disszidált öccsének levele, aki többek között arról írt, hogy disszidáltakból nyugaton fegyveres alakulatot szerveztek és azokat a legmodernebb fegyverekkel látták el. Feladatuk lesz "Magyarország felszabadítása". A levélben érdeklődik a volt nyilasokról az általuk ismert gúnynevek alapján és kéri, hogy ezeknek a személyeknek címeit küldje el. Ezenkívül a II. alosztály tájékoztatott arról, hogy Sz. L. volt nyíregyházi nyilas titkár bedobása várható. Ez a személy a felszabadulás előtt menekült nyugatra. A volt nyilasok ellenőrzésére nyitott objektumdossziéban 34 aktív nyilas vezető és tag van nyilvántartva. Ezen kívül 11 személy van kutató nyilvántartásba véve. őrizetbe vett, vagy bíróság által elítélt, vagy internált személyekre vonatkozó kompromittáló és terhelő adatok nincsenek birtokunkban. Ezeket a személyeket fehér kérdőjegyen prioráljuk és a területünkön élőket a priorálás által beszerzett adatok alapján nyilvántartásba vesszük.
A volt nyilas vezetők és aktív tagok ellenséges tevékenységük irányvonalai és módszerei általunk csak részben van felderítve. Politikai szemléletük és elvi irányvonaluk nincs felderítve és ezek nem ismertek. Nyilas vezetők és aktív tagok kihallgatásuk során vagy egyszerű elbeszélgetések alkalmával igyekeznek a nyilas jelzőket az ún. "Nemzeti Szocialista" jelzőkkel felcserélni. Hivatkoznak arra, hogy a Nemzeti Szocialista Párt cím megtévesztette őket és ennek hátterében nem látták a fasizmust.
Tekintettel arra, hogy a Nyilaskeresztes Párt a Horthy-rezsim alatt 1933 és 1937 között illegálisan kisebb sejtrendszerben szerveződött és tevékenykedett, jelenleg is ilyen sejtszerű csoportosulás tapasztalható. Ezt bizonyítja S. G. nyírbátori járási nyilas szervező és G. M. nyíregyházi szabómester volt nyilas tag köré csoportosult nyilas tagok esete. Mind a két helyen rendszerellenes izgatások tapasztalhatók azzal a különbséggel, hogy S. G.-ék fegyveres harcokra is felkészültek egy esetleges külső támadások támogatására. Ezek a személyek le nem ellenőrzött adatok szerint horgászás címén is tartották egymással a kapcsolatot.
Mint nyilas üggyel a vizsgálati alosztály foglakozik a határőrség felderítése alapján S. G. és H. I. nyírbátori lakosok volt nyilas vezetők ügyével. Az ellenforradalom előtt már több nyilas társaikkal szervezkedés jellegűen jártak össze S. G. volt nyilas vezető lakására. Ezek az ellenforradalom alatt fegyverkeztek és az ellenforradalom után is még konspiráltabb formában találkoztak és szervezkedtek egy újabb ellenforradalmi, vagy külső támadás támogatására. Tevékenységük őrizetbe vételükkel lett megszakítva. G. M. szabómester műhelyébe összejáró volt nyilasok és egyéb ellenséges személyek ügyével foglalkozunk. Tudomásunk van arról, hogy G. rendszerellenes izgató kijelentéseket tesz. ügynökeink alkalomszerűen járnak be G.-hoz, legtöbb esetben egyedül találják és ellenséges kijelentéseket tesz. Több személy előtt politikai kérdésekről nem nyilatkozik. G. szabóműhelye egy találkozási hely a volt nyilasok és egyéb ellenséges személyek részére. Ezért G. esetleges beszervezésével ellenőrzés alatt tudnánk tartani több nyilast és egyéb ellenséges személyeket.
A nyírbátori volt nyilas fegyverrejtegetők őrizetbe vétel általában egyetértő hangulatot váltott ki a községben. Az őrizetbe vételek után névtelen levelek is érkeztek a vizsgálati alosztálynak a nyomozás előbbre vitele céljából. A volt nyilasoknak jelenleg egyáltalán nincs tömegbázisuk, azok kegyetlenkedései jelenleg is élnek az emberekben.
Területünkön attól függetlenül, hogy nagyszámú nyilasok élnek, ellenőrzésük és ellenséges tevékenységük felderítése alig folyik. A felszabadulás után a nyilas vezetők és aktív tagok bírósági úton el lettek ítélve, internálva. Ezzel az intézkedéssel befejezettnek volt tekintve ezen ellenséges kategóriával való foglalkozás. Kezdetleges ellenőrző és felderítő munka ezen a vonalon 1958. év második felében kezdődött el. Volt nyilaspártok vonalán megyei viszonylatban mindössze egy ügynökkel rendelkezünk, és ez is új ügynök, az ügynöki munkában járatlan és emiatt lehetőségei nincsenek maximálisan kihasználva.
Az 1959. év első felében alapvető feladatnak kell tekinteni a megye nyilas vonatkozásban súlypontot képező területek ügynökség által történő ellenőrzés alá vonását. Súlypontot képező területek Nyíregyháza város, Nyírbátor és járása, Kisvárda és járása. A súlyponti területeken a beszervezések előkészítésének ideje alatt (kiválasztás, tanulmányozás) kihallgatásokat és "elbeszélgetéseket" kell végrehajtani egyrészt célszerűség, másrészt az ellenséges személyek feltérképezése és nyilvántartása céljából. Nyíregyháza város területére, Kisvárda és Nyírbátor községekben legalább 1-1 ügynök beszervezését kell végrehajtani. 1959. év elején szükséges a BM illetékes alosztályával felvenni a kapcsolatot annak érdekében, hogy a Nyilaskeresztes Párt vonalán dolgozó operatív tiszt tájékozódást nyerjen az említett kategória országosan kiértékelt ideológiájuk és támadási irányvonaluk tisztázása céljából. Ezen kívül felderíteni azt, hogy megyénk területén élő nyilvántartott személyek közül kik rendelkeznek felsőbb kapcsolatokkal és külföldről a volt nyilas vezetők milyen irányításban részesülnek és hogyan használják fel őket a népi demokratikus rendszer ellen.
B. T. r. fhdgy. | F. I. |
Tartalomjegyzék
Ezen a napon történt május 09.
Wittmann Viktor a legelső magyar repülőgépgyár (Magyar Repülő¬gépgyár Rt) első műszaki igazgatója (*1889)Tovább
Richard Byrd és Floyd Bennett amerikai pilóták elsőként repülnek át az Északi-sark fölött (bár ellenőrizhető adatokkal nem bizonyították e...Tovább
A győzelem napja. A II. világháború befejeződésének napja Európában.Tovább
A Csatorna-szigeteket felszabadítják a német megszállás alól (az Alderney-i helyőrséget május 16-án).Tovább
- 1 / 2
- >
Magunkról
A Magyar Országos Levéltár 2001-ben alapította – a levéltáros szakmában annak idején teljesen újszerű kezdeményezésként – a 20. század történelmével foglalkozó elektronikus forrásközlő folyóiratát, az ArchívNetet. Az évente hat alkalommal megjelenő lap egyre növekvő olvasólétszámmal rendelkezik, és nemcsak a szakemberek, hanem a történelem iránt érdeklődők széles táborának tudásvágyát is igyekszik kielégíteni.
Az ArchívNet 2016-ban tartalmilag és formailag is megújult. A politika-, diplomácia-, művelődés- és hadtörténet mellett az eddigieknél is erőteljesebben vannak jelen a gazdaság- és társadalomtörténeti témák, nagyobb hangsúlyt kapnak a napjainkban egyre népszerűbbé váló személyes dokumentumok (naplók, memoárok, levelezések). Tematikus számok jelennek meg, az új felület pedig korszerűbb, átláthatóbb, rendezettebb a korábbinál.
Akárcsak az elmúlt két évtizedben, az ArchívNet a jövőben is publikálási lehetőséget kíván nyújtani az 1867 utáni korszakkal foglalkozó magyar és külföldi levéltárosok, történészek, pedagógusok, diákok, doktoranduszok számára. Írásaikat a szerkesztőség címére várjuk!
A Szerkesztőség
Szerzőink figyelmébe ajánljuk jelzetelési és hivatkozási útmutatónkat, amely megegyezik a Levéltári Közleményekével.
Beköszöntő
Tisztelt Olvasók!
Megjelent az ArchívNet 2025. évi első száma. Friss lapszámunkban az 1940-es, 1950-es évek változásaihoz kapcsolódó forrásismertetések olvashatók. Ezek a változások, fordulatok mind kötődnek a magyarországi politikai változásokhoz: személyes sorsok alakulását befolyásolhatták. Legyen szó akár helyi katolikus szervezőmunkáról vagy éppen egy-egy megszervezett ünnepségről az 1941-ben Magyarország által visszaszerzett területen.
Az időrendet tekintve Gorzás Benjámin (doktorandusz, Károli Gáspár Református Egyetem) írása mutatja be a legkorábbi eseménysort, igaz ennek az előzményei korábbra nyúlnak vissza. Három forrás segítségével világítja meg, hogy a Vitézi Rend Zrínyi Csoportja miként igyekezett létrehozni, majd ápolni Zrínyi Miklósnak, a hadvezérnek és költőnek az emlékét. A kultuszteremtéshez az is löketet adott, hogy 1941 áprilisában Magyarország visszafoglalta a Muraközt is: így a Zrínyi-család szempontjából kiemelt jelentőségű településeken – Csáktornyán és Szentilonán – is lehetett rendezvényeket szervezni.
Sulák Péter (doktorandusz, Pázmány Péter Katolikus Egyetem) forrásismertetésében az 1945-öt követő politikai átalakulások helyi lenyomata jelenik meg. 1948-ban Magyarországon végbement a látható politikai fordulat, egyben zajlott az 1947-ben meghirdetett Boldogasszony-év is. A feszült politikai légkör rányomta a bélyegét az egyházak (jelen esetben a római katolikus) életére. A publikált dokumentum arról számol be, hogy az MDP helyi pártszervezete miként áll hozzá, illetve miként „koordinálta” Jászapátiban a Mária-napi ünnepséget.
Szintén a római katolikus egyház és a kommunisták kezébe került államhatalom viszonyához kapcsolódóan mutat be forrást Purcsi Adrienn (doktorandusz, Károli Gáspár Református Egyetem), aki egy állambiztonsági jelentéséből mutat be egy részletet. A közölt részlet második világháború előtti gyökerekkel rendelkező KALOT mozgalom miként lehetetlenült el 1945-öt követően. A jelentés főszereplője Kerkai Jenő, a KALOT egyik főszervezője, azonban feltűnik benne cselekvő aktorként Szekfű Gyula is, aki moszkvai nagykövetként próbált a KALOT, illetve – tágabban értve – a Demokrata Néppárt ügyében eljárni.
Mindszenty József alakja az előző két ismertetésben is felsejlik (a Mária-évet Magyarországon ő hirdette meg esztergomi érsekként, és szintén ő volt az, aki Kerkaitól megvonta a támogatását a pártalapítás esetében). Deák András Miklós (történész, nyugalmazott diplomata) ismertetésben Mindszenty ugyanakkor a főszereplő, aki az 1956. évi forradalom és szabadságharc leverése utáni instabil időszakban keresett menedéket a budapesti amerikai nagykövetségen. A két szuperhatalmat, a menedéket biztosító Egyesült Államokat és a Magyarországot megszálló Szovjetuniót is foglalkoztatta Mindszenty helyzete. Előbbieket többek között azért – mint az ismertetésből kiderül, hogy Mindszenty megérti-e, hogy számára nem politikai, hanem humanitárius menedéket nyújtottak.
Az idei első számunkban publikáló szerzőinknek köszönjük a kéziratokat, felhívjuk egyben leendő szerzőink figyelmét, hogy az ArchívNet idei számaiba továbbra is várjuk a huszadik századi forrásokat ismertető írásokat gazdaság-, intézmény-, hely-, politika- és társadalomtörténeti témákban.
Budapest, 2025. február 14.
Miklós Dániel
főszerkesztő